Japończycy kupują Blu-ray

Standard Blu-ray na całym świecie popularyzuje się dość powoli - co prawda wygrał tzw. wojnę formatów, ale okazało się, że większość konsumentów nie jest jeszcze gotowa do zrezygnowania z DVD. Jest jednak kraj, w którym nowa technologia upowszechnia się wyjątkowo szybko - to oczywiście Japonia. Z najnowszych danych wynika, że w czerwcu sprzedano tam ok. 120 tys. odtwarzaczy i nagrywarek Blu-ray.

Miesiąc ten był pierwszym, w którym sprzedaż sprzętu obsługującego nowy format liczona była w sześciocyfrowych liczbach - tak przynajmniej wynika z raportu przedstawionego właśnie przez japońskie Stowarzyszenie Przemysłu Informatycznego i Elektronicznego (JEITA). Opracowanie powstało na podstawie danych na temat sprzedaży przedstawionych przez członków JEITA (do organizacji należą między innymi wszyscy japońscy producenci sprzętu Blu-ray).

Z raportu dowiadujemy się, że w czerwcu odnotowano bardzo wyraźny wzrost sprzedaży nagrywarek i odtwarzaczy Blu-ray - w miesiącu tym kupiło je 122 tys. klientów, czyli aż o 40 tys. więcej niż w maju 2008 r. W bieżącym miesiącu analitycy spodziewają się zresztą kolejnego skoku - będzie on związany z rozpoczynającymi się wkrótce igrzyskami olimpijskimi w Chinach (wiele osób kupi wtedy nagrywarki, by móc rejestrować zawody) oraz faktem, iż na przełomie czerwca i lipca w japońskich firmach wypłacane są półroczne premie dla pracowników.

Ze statystyk wynika, że Japończycy najchętniej kupują nagrywarki Blu-ray, wyposażone dodatkowo we wbudowane twarde dyski - urządzenia takie są co prawda droższe niż zwykłe odtwarzacze, oferują jednak znacznie większa funkcjonalność.