Japonia: bezprzewodowy dostęp do Internetu najpopularniejszy

W Japonii, liczba użytkowników Internetu używających dostępu z telefonów komórkowych, przewyższyła w roku 2005 liczbę tych, którzy w tym celu korzystali z pecetów.

Według danych Ministerstwa Komunikacji i Informacji Japonii, pod koniec ubiegłego roku liczba osób korzystający przy dostępie do Internetu z urządzeń mobilnych osiągnęła 69,2 miliony, przy 66 mln. wykorzystujących do tego celu pecety. Wśród tych dwóch grup użytkowników 48,6 mln. używa zarówno urządzeń mobilnych, jak i konwencjonalnych pecetów. Liczba wszystkich osób korzystających z Internetu wynosi 85,3 mln. co stanowi dwie trzecie populacji tego kraju.

W roku 2005 cały rynek Internetu mobilnego w Japonii osiągnął obroty 6,3 miliarda USD. Duży procent tych obrotów nadal stanowi sprzedaż treści 'mobilnych', takich jak dzwonki czy tapety do komórek.

Spośród tych dwóch grup użytkowników, użytkownicy urządzeń mobilnych częściej łączą się z Internetem. Około 55 proc. z nich łączy się z Internetem przynajmniej raz dziennie, w porównaniu z 44 proc. użytkowników pecetów. Najbardziej popularne usługi Internetu to poczta elektroniczna i Web.