Japonia: kamery w kinach zakazane

Japoński parlament przyjął nowe przepisy, delegalizujące korzystanie z kamer wideo podczas projekcji kinowych. W myśl nowej ustawy, za przyjęciem której lobbowało Japońskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego, za nielegalne zarejestrowanie filmu w kinie grozić będzie kara do 10 lat więzienia.

Przedstawiciele organizacji JIMCA (Japan and International Motion Picture Copyright Association) tłumaczą, iż do niedawna w Japonii wymiar sprawiedliwości był zupełnie bezradny wobec osób, które rejestrowały w kinach filmy przy pomocy kamer wideo i później dystrybuowały je w Internecie. Teraz ma się to zmienić - od sierpnia (wtedy nowe regulacje wejdą w życie) osobie przyłapanej na rejestrowaniu filmu podczas pokazu kinowego grozić będzie kara do 10 lat więzienia i 10 mln jenów grzywny (ok. 60 tys. euro).

Przedstawiciele JIMCA szacują, iż działalność japońskich piratów sprawia, iż tamtejsze firmy z branży filmowej tracą co roku ok. 740 mln USD. Organizacja wyraziła zadowolenie z powodu przyjęcia przez parlament antypirackich regulacji - zdaniem jej rzecznika, nowe przepisy znacząco ułatwią walkę z nielegalną dystrybucją filmów.