Japonia: milion użytkowników P2P na celowniku

Japońskie stowarzyszenie Recording Industry Association of Japan (RIAJ) rozesłało do ok. 600 tys. użytkowników sieci P2P listy, w których domaga się od nich natychmiastowego zaprzestania nielegalnego kopiowania muzyki i oprogramowania. Przedstawiciele RIAJ zapowiadają, że do końca maja liczba rozesłanych listów przekroczy milion - informuje TheInquirer.net.

Akcja zainicjowana przez RIAJ bardzo przypomina działania, które w USA prowadzi organizacja RIAA (Recording Industry Association of America), zaś w Europie kilka lokalnych organizacji, reprezentujących interesy wytwórni muzycznych. Różnica tkwi w skali - w USA i w Europie listy rozsyłano zwykle do kilkuset najbardziej aktywnych użytkowników, udostępniających szczególnie duże zbiory nielegalnych materiałów. W Japonii ostrzeżenia dostać może, wedle zapowiedzi przedstawicieli RIAJ, nawet milion użytkowników.

Przypomnijmy, że w USA rozsyłanie listów z ostrzeżeniami było jedynie pierwszym etapem działań antypirackich - jeżeli adresat takiego listu nie decydował się na zawarcie ugody z RIAA (czyli zapłacenie wysokiego odszkodowania), sprawa trafiała do sądu. Na razie nie wiadomo, czy RIAJ zamierza postępować tak samo.

Więcej informacji:

http://www.theinquirer.net