Japonia postrachem dla hakerów

Japońskie Ministerstwo Sprawiedliwości informuje o coraz większej skuteczności w łapaniu sprawców przestępstw komputerowych. Wszystko to, dzieje się przy ogólnym spadku przestępczości tego typu w kraju kwitnącej wiśni.

Japońskie Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało o ogólnym wzroście skuteczności jeśli chodzi o wykrywanie przestępstw powiązanych z komputerami (dane dotyczą roku 2007). Tamtejsze organy ścigania zatrzymały bowiem 3918 osób (to 9 % więcej niż przed rokiem).

Bardziej szczegółowe dane pokazują, że schwytano 1442 osoby podejrzewane o przestępstwa związane z nieautoryzowanym dostępem do komputera. Dla porównania w roku 2006 aresztowanych było ponad dwa razy mniej. Liczba ta jest również dziesięciokrotnie wyższa niż w roku 2003.

W roku 2007 zatrzymano również większą ilość przestępców podejrzewanych o łamanie praw autorskich. Zmniejszyła się liczba aresztowanych oskarżonych o posiadanie i rozpowszechnianie dziecięcej pornografii.

Japońskie Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało również o ogólnym spadku przestępczości związanej z komputerami (o 7 procent). W zeszłym roku zgłoszono 2,7 miliona takich przypadków.


Zobacz również