Japonia promuje Linuksa

Japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu, oraz 19 firm (w tym m.in. NEC, Fujitsu i IBM Japan), zaangażowały się w akcję mająca na celu spopularyzowanie systemu Linux w szkołach publicznych. Inicjatorzy akcji przekonują, że Linux jest tańszy, bezpieczniejszy, a na dodatek bez problemu można go dostosować do swoich potrzeb.

Japończycy nie obawiają się również problemów związanych ze szkoleniem czy obsługą nowego systemu - organizatorzy akcji tłumaczą, że Linuksa można obsługiwać przy pomocy kilku kliknięć myszą, nie ma też problemu z kompatybilnością plików i dokumentów.

Akcja w szkołach ma ruszyć już od września. Na początek firmy zaangażowane w kampanię dostarczą ok. 500 komputerów z zainstalowanym systemem Linux do szkół średnich i wyższych, w których będą prowadzone eksperymentalne lekcje. Jeśli uzyskane w czasie programu pilotażowego wyniki będą zadowalające, planowane jest wyposażenie do 10 proc. komputerów w kraju w system Linux w przeciągu najbliższych trzech lat. Aktualnie, pod kontrolą tego systemu pracuje zaledwie jeden procent japońskich komputerów.

Zobacz również:

  • Linux obchodzi 30. urodziny!
  • Tinder będzie sprawdzać Twoje dokumenty