Japonia: telewizja 4K w 2014 roku, telewizja 8K w 2016 roku

Przedstawiciel japońskiego rządu zapowiedział, że pierwsza transmisja 4K zostanie uruchomiona w połowie przyszłego roku. Dzięki temu napędzona ma zostać sprzedaż telewizorów zdolnych do jej wykorzystania.

Podczas styczniowych targów CES 2013 najbardziej uwidocznił się jeden trend: 10 wystawców zaprezentowało około 50 telewizorów dysponujących ekranami charakteryzującymi się jedną z rozdzielczości 4K (konkretnie 3820 x 2160 pikseli). W odróżnieniu od zwykłych modeli Full HD oferują one aż cztery razy więcej punktów.

Urządzenia te co prawda zapewniają obraz znacznie lepszej jakości, lecz obecnie praktycznie nie można wykorzystać tej zalety ze względu na brak dostępnych treści. Oczywiście bariera ta powoduje, że nie będą się one sprzedawały tak, jakby chcieli ich producenci. Na szczęście firmy takie jak Panasonic, Sharp, Toshiba i Sony mogą liczyć na wsparcie swojego rządu, który zapowiedział właśnie, że wbrew wcześniejszym założeniom mówiącym o 2016 roku, uruchomi transmisję w jakości 4K w lipcu przyszłego roku. Co więcej, obecnie trwają już prace nad systemem zapewniającym transmisję 8K, która powinna zostać udostępniona w 2016 roku.

Co z Europą?

Radzi sobie. Warto tutaj bowiem przypomnieć, że wraz z rozpoczęciem wspomnianych wcześniej targów CES mająca siedzibę w Paryżu firma Eutelsat Communications uruchomiła pierwszy kanał demonstracyjny nadający materiał w standardzie Ultra HD (4K). Zapowiedziała równocześnie, że w przyszłym roku przygotuje ofertę dla niemieckich odbiorców.

_______________________________

Technologię 4K czeka podobna droga jak HD. W naszym przypadku oznacza to, że minie jeszcze ładnych parę lat zanim trafi ona pod strzechy naszych domów.


Zobacz również