Japonia wystrzeliła swojego pierwszego satelitę GPS

Japonia wystrzeliła w sobotę pierwszego z planowanej serii satelitów, które mają poprawić dokładność serwisu nawigacji satelitarnej w tym kraju. Satelita "Michibiki" został wysłany w kosmos na japońskiej rakiecie H-IIA z krajowego centrum kosmicznego Tanegashima o 20:17 czasu lokalnego.

Japonia wystrzeliła swojego pierwszego satelitę GPS

Start japońskiego Michibiki

Start był udany, a satelita pomyślnie uruchomił później swoje panele słoneczne. Pierwszy etap operacji zakończył się pełnym powodzeniem - podała w niedzielę agencja kosmiczna Japan Aerospace Exploration Agency.

Michibiki jest pierwszym z planowanej serii trzech satelitów, które poprawią sygnał nawigacyjny skoncentrowany na japońskich wyspach. Kluczem do ich sukcesu mają być trajektoria lotu zaprojektowane tak, by jeden z planowanych satelitów zawsze był na niebie bezpośrednio ponad Japonią.

Zobacz również:

  • Lokalizatory GPS to idealny prezent na Dzień Dziecka. Nam zapewnią spokój a dzieciom bezpieczeństwo

Dzięki temu, jej sygnał powinien dotrzeć do wielu ulic w centralnej części dużych japońskich miast i obszarów wiejskich, które są czasami poza zasięgiem GPS z powodu drapaczy chmur i szczytów górskich.

System nawigacyjny budowany przez Japonię nazywany jest JTC lub QZSS (jap. Jun - Ten - Cho, ang. Quasi - Zenith Satellite System). Ma on wspomagać system NAVSTAR GPS, który sprawia w Japonii kłopoty zwłaszcza w tzw. kanionach miejskich i terenach górzystych.

Jak podaje NawGeo.com: "tak, jak wskazuje nazwa systemu 3 satelity zostaną umieszczone prawie w zenicie, tak, aby wysokość topocentryczna (tzw. elewacja) nie była mniejsza od 70°. Satelity będą poruszać się po wydłużonej eliptycznie orbicie (ang. HEO), która została dostosowana tak, by zapewnić dostęp użytkownikom wschodniej Azji i Oceanii". Sygnały nadawane przez JTC mają być bardziej kompatybilne z tymi nadawanymi przez działające satelity, więc powinny pracować z obecnymi urządzeniami GPS bez modyfikacji.

Japoński system to jeden z wielu krajowych projektów sieci pozycjonowania satelitarnego. Różne państwa i organizacje chcą uniezależnić się od skonstruowanego i kontrolowanego przez USA systemu NAVSTAR GPS. Niebawem swojego satelitę wystrzelić chce będący w trakcie budowy europejski system nawigacji Galileo (kierowany przez Unię Europejską).

To zrozumiałe posunięcie, biorąc pod uwagę, że nawigacja satelitarna ma wzrastające znaczenie w systemie bezpieczeństwa i handlu, a co za tym idzie, potrzebna jest do wzrostu narodowej gospodarki. Nad swoimi systemami satelitarnymi pracują też Chiny i Indie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: