Japońska firma NEC rezygnuje z rynku smartfonów z Androidem

Japoński NEC wycofuje się z rynku smartfonów. Firma zapowiedziała zaprzestanie prac nad rozwojem nowych modeli. Powodem tej decyzji jest brak środków na rozwój tego segmentu produktów.

W swoim oświadczeniu w środę japońska firma NEC ogłosiła, że zamyka dział rozwoju smartfonów i nie będzie już więcej projektować, produkować i sprzedawać żadnych nowych modeli. Jednocześnie obecne dziś w ofercie telefony nadal będą dostarczane klientom i zapewnione zostanie im wsparcie producenta, więc klienci którzy zdecydowali się na zakup produktów NEC mogą być spokojni.

Smartfony firmy NEC nie stały się na świecie popularne i sprzedawały się głównie w Japonii, ale nawet tam nie zdobyły dużego udziału w rynku. Łącznie na przestrzeni roku finansowego zakończonego z dniem 31 marca NEC Casio Mobile Communications sprzedało 2,9 miliona telefonów. W ich rozwoju brał udział nie tylko NEC, ale też mobilne oddziały Casio Computer i Hitachi, z którymi połączyła siły japońska firma.

Telefony działają w oparciu o system Android, ale wykonaniem, specyfikacją i możliwościami ustępują produktom konkurencji, która skupia się głównie na produkcji telefonów. NEC nie ma jednak czasu i środków, aby stworzyć dobre produkty z tego segmentu i z tego powodu zdecydowało na zaprzestanie rozwoju tej części działalności. Decyzja z pewnością związana jest z kiepskimi wynikami finansowymi firmy, która w drugim kwartale poniosła większe straty niż w analogicznym okresie rok temu.