Japoński lifting Funai - nowy wizerunek i nowe produkty na 2012 rok

Funai to producent z Kraju Kwitnącej Wiśni czyli z Japonii. Jakiś czas temu firma podjęła decyzję, by bardziej podkreślać swoje japońskie korzenie. Funai przeszedł więc właśnie gruntowny japoński lifting, którego efekty przedstawił na specjalnej konferencji. Zarówno wizerunek jak i nowe produkty stały się teraz jeszcze bardziej japońskie.

Funai Katana

Funai - najbardziej japoński z producentów

Funai chociaż w tym roku skończył 50 lat, nie jest w Polsce tak popularny jak inne japońskie koncerny - Panasonic, Sony, Sharp czy Toshiba. Funai wprowadził więc pewne zmiany, które mają przyciągnąć uwagę konsumentów do produktów tego producenta. Funai w przeciwieństwie do innych japońskich producentów (może z wyjątkiem Sharpa) chce bardzo mocno akcentować swoją japońskość.

Funai - modelki w kimonach

Funai - modelki w kimonach

Funai najbardziej japoński z producentów TV? W takim duchu utrzymana była konferencja Funai - nie brakowało w niej takich elementów jak drzewka bonsai, charakterystyczne japońskie przepierzenia, wachlarze oraz modelki umalowane i ubrane w japońskie kimona. Warto też podkreślić, że symbolem telewizorów z serii Katana LED jest słynny, niezwykle ostry japoński miecz. Funai zamówił nawet pokaz prawdziwej sztuki kaligrafii.

Japoński klimat

Japoński klimat

O ile wszystkie japońskie firmy wspominają o swoich korzeniach, to z pewnością Funai traktuje to najbardziej poważnie. Trochę podobnie podchodzi do sprawy Sharp (na targach IFA 2011 w Berlinie Sharp rozdawał wydrukowane specjalnie na te okazję egzemplarze komiksu, w którym opisana została w skrócie historia powstania firmy i jego założyciela).

Nowe logo Funai

Nowe logo Funai

Funai ma nowe, bardziej japońskie logo

Po pierwsze Funai zmienił swoje logo na produktach. Odświeżenie to trafna decyzja - nowe logo, które pojawi się na wszystkich nowych telewizorach oraz innych produktach japońskiego producenta jest naprawdę ładne. Teraz na wszystkich nowych produktach Funai pojawi się nowe, prostsze, z jednej strony minimalistyczne, a z drugiej bardziej wysmakowane logo. Faktycznie robi o wiele lepsze wrażenie niż to stare, kolorowe. Ale dla tych, którzy są zwolennikami starego loga - mam dobrą wiadomość - Funai nie zamierza z niego rezygnować. W obiegu korporacyjnym i biznesowym dalej stare logo będzie funkcjonować. Nowe logo natomiast trafi na wszystkie produkty Funai.

Funai - nowa witryna

Funai - nowa witryna

Funai zmienia oblicze w internecie - nowa witryna

Funai zmienił też radykalnie oblicze swojej strony internetowej - z ubogiej wizualnie strony biznesowej ubogiej wizualnie i wypełnionej tabelkami ze specyfikacjami witryn zmieniła się wizualnie atrakcyjną i co ważniejsza intuicyjne miejsce, w którym łatwo dowiemy się o najważniejszych zaletach produktów Funai i tym, co je odróżnia od konkurencji. Witryna wygląda teraz naprawdę ładnie i jest bardzo funkcjonalna.

Produkty na 2012 rok - co przygotował dla nas Funai?

Funai zaprezentował też swoje produkty, które w Polsce pojawią się dopiero na początku 2012 roku. O Funai B4-M500 - wyjątkowym odtwarzaczu Blu-ray, który właśnie trafił do polskich sklepów wczoraj już pisałem. Ale nowy Blu-ray to tylko nowej ofensywy japońskiej firmy... Poza tym można było zobaczyć pierwszy tablet Funai oraz nowe telewizory LED LCD z serii Katana, a także telewizory 3D - aktywne i pasywne.

Wertykalny tablet Funai na Androidzie

Funai Android Tablet

Funai Android Tablet

Po pierwsze ciekawy jest pierwszy tablet firmy Funai. Czym się różni od innych? Przede wszystkim nie jest płaski - z tyłu ma specjalne uchwyty, dzięki którym łatwo go trzymać. Co więcej uchwyty służą również di postawienia go na stole pod kątem co sprawia, że możemy zrobić z niego cyfrową ramkę. Funai widzi to urządzeniami również jako pilot do telewizora - za jego pomocą możemy sterować urządzeniami, które działają na podczerwień. Może nie wygląda oszałamiająco jak iPad czy Samsung Galaxy Tab, ale ma niezły ekran dotykowy i wygodnie się go trzyma. Może się przydać.

Tablet Funai z tyłu

Tablet Funai z tyłu

Funai Katana LED - telewizory japońskie z natury

Telewizory to główna specjalność Funai. Telewizory z nowej serii Katana LED otrzymały minimalistyczny japoński wygląd. Wszystkie telewizory mają podświetlenie krawędziowe LED, więc są w miarę cienkie. Oferowane są głównie w klasycznym czarnym kolorze.

Telewizor Funai LED

Telewizor Funai LED

Moją uwagę zwrócił jednak trochę większy model z innym, designem - pięknie się prezentuje i przypomina trochę nowe konstrukcje Samsunga.

Na pierwszy rzut oka telewizory oferują dobry obraz, chociaż trudno byłoby im pokonać najnowsze produkcje wielkich producentów. Ale też Funai nie zamierza się przecież bić o rynek TV z najwyższej półki.

Aktywne 3D TV od Funai

Na prezentacji mogłem przyjrzeć się też dużemu telewizorowi 3D w technologii migawkowej. Może nie jest to najlepsze aktywne 3D jakie widziałem, ale efekt 3D był wyraźny, a okulary bardzo wygodne, z dobrze umiejscowionym przyciskiem do uruchamiania trybu 3D. Funai zamierza wprowadzić również pasywne 3D TV - nie mogłem jednak go porównać z aktywnym, gdyż na konferencji nie był dostępny. Funai zamierza najprawdopodobniej największe modele TV wyposażać w aktywne 3D, a do telewizorów o małej przekątnej wykorzystać pasywne 3D. To całkiem rozsądne podejście.

Aktywne 3D TV Funai

Aktywne 3D TV Funai

Funai BH2-M200 - nagrywarka Blu-ray

Funai BH2-M200 - nagrywarka Blu-ray

Wyjątkowe produkty Blu-ray od Funai

Ale i tak największą najwiękze wrażenie zrobił Funai B4-M500 - wertykalny odtwarzacz Blu-ray, o którym już wcześniej wspominałem. Na prezentacji była też Funai BH2-M200 - jedyna na polskim rynku nagrywarka Blu-ray z HDD, która została pokazana na poprzedniej prezentacji.

Drzewko bonsai

Drzewko bonsai

Funai - technologia z japońską duszą

Podsumowując, Funai jest coraz bardziej japoński. Zmiany wizerunkowe koncernu, nowy bardziej japoński design produktów to słuszna droga w kierunku pozyskania konsumentów. Przypomnijmy jeszcze że Funai jako jedyny producent daje na wszystkie swoje telewizory aż 5 lat gwarancji.

5 lat gwarancji Funai

5 lat gwarancji Funai

Funai nie ma tak rozbudowanej oferty jak inni producenci, ale umiejętnie skupiając się na niektórych segmentach rynku może wyjść na swoje zgodnie z zasadą “mało, ale dobrze".