Japońskie zapasy

W związku z brakiem ustalonych standardów Sony i Matsushita rozpoczęły rywalizację, w której stawką jest dominacja na światowym rynku pamięci flash i nagrywarek DVD.

Sony i Matsushita rozpoczęły rywalizację, od której wyniku zależy, czyje standardy zdominują rynek pamięci do urządzeń przenośnych oraz odtwarzaczy i nagrywarek DVD. Według przewidywań, w roku 2003 wartość sprzedaży kości pamięci może sięgnąć 24 mld USD.

Na 30 czerwca Matsushita zapowiedziała premierę nowych kart pamięci flash oraz nagrywarek DVD. Nowe urządzenia nie będą jednak kompatybilne z produktami proponowanymi przez Sony. Matsushita ma ogromne szanse na opanowanie dużej części rynku pamięci flash, gdyż 90 producentów sprzętu zapowiedziało już korzystanie z proponowanych przez nią rozwiązań. Sony dotychczas znalazło jedynie 48 partnerów.

Na razie karty pamięci Secured Digital Matsushity są wykorzystywane przez jej własne marki Panasonic i Technics. Stosowanie ich zapowiedziały także m.in. Microsoft i Kodak, zaś karty Memory Stick Sony można znaleźć w jego walkmanach, zabawkach Aibo (elektroniczny piesek) oraz w produktach Palm Computing.

Przed końcem czerwca Matsushita rozpocznie także sprzedaż odtwarzacza płyt audio DVD, niekompatybilnego z wprowadzonym rok temu standardem Sony Super Audio CD (SACD). Matsushita planuje również wprowadzenie na rynek nagrywarki DVD, która będzie zapisywała dane w formacie DVD-RAM, wspieranym przez firmy Toshiba i Hitachi, ale całkowicie niezgodnym z technologią DVD-RW firmy Sony.


Zobacz również