Jasna przyszłość czarnego


Hewlett-Packard LaserJet P3005

Jasna przyszłość czarnego

Hewlett-Packard LaserJet P3005

P3005 jest kolejną drukarką HP, która wygrywa nasz test. Recepta pozostała ta sama. Rozdzielczość 1200 dpi gwarantuje niezłą jakość, a coroczne podkręcenie tempa, tym razem do 33 str./min - konkurencyjną szybkość. Do tego nieco więcej pamięci (48 MB standardowo, z opcją do 320), pełny zestaw języków opisu strony i komplet gniazd lokalnych, LPT i USB gwarantują niezłą ocenę możliwości. Długa jest lista opcji, ale nieprawdopodobnie drogich. Taniej kupić od razu model sieciowy (3100 zł) niż uzupełnić podstawowy o serwer druku (1700 zł). To samo dotyczy innych wariantów konfiguracji. Jedynie interfejs Wi-Fi jest dostępny wyłącznie za dopłatą.

Tradycyjnie drukarki HP mają bęben zintegrowany z tonerem. Komplet startowy wystarcza na 6500 stron, po zużyciu należy zastąpić go większym, na 13 tysięcy kartek. Taki wybór pozwala obniżyć koszty wydruku strony do rozsądnego poziomu. Szufladowy pojemnik mieści ryzę typowego papieru, na grubsze nośniki (do 200 g/m2) jest przewidziana prosta ścieżka ze stukartkowym podajnikiem. Dzięki indukcyjnej grzałce krótko trwa oczekiwanie na pierwszą stronę.

HP systematycznie ignoruje Linuksa, zapewniając polskie sterowniki do Maca i systemów Windows. Brak obsługi DOS-u i NT. Poza tym oprogramowanie pozwala na bezpośrednie drukowanie PDF-ów, jednak nie robi tego najsprawniej - dłuższe teksty z przerwami, w porcjach po cztery strony, o połowę dłużej od wersji w formacie DOC. Prawdopodobną przyczyną jest za mała ilość RAM-u.

Do jakości tekstu nie mamy zastrzeżeń, wbudowane wyostrzanie pomagało odczytać nawet dwupunktową czcionkę. Także szare przepływy drukowały się bez zbytecznych granic. Kręcić nosem można tylko na nierówne pokrycie jednolitych powierzchni. To jedyny zauważony błąd.

Jasna przyszłość czarnego

Werdykt PCWK

Nominalna szybkość 33 str./min

Rozdzielczość 1200x1200 dpi

Języki opisu strony PCL5, 6, PostScript 3

Porty USB 2.0, LPT

Informacje Hewlett-Packard

tel. 022 5657700,http://www.hp.pl

Cena 1999 zł

Kyocera Mita FS-2000D

Jasna przyszłość czarnego

Kyocera Mita FS-2000D

Nagroda za opłacalność dla najdroższej drukarki może sprawiać wrażenie żartu, ale w tym wypadku zadecydowały najniższe koszty druku. Kyocera jest znana z unikatowej technologii wytwarzania bardzo twardych i odpornych na zużycie bębnów elektrofotograficznych, które wytrzymują naświetlanie wielokrotnie większej liczby stron (300 tysięcy) od konkurentów. Użytkownikowi pozostaje tylko wymiana nieskomplikowanych i tanich pojemników z tonerem. Koszt na poziomie trzech groszy za stronę trudno uzyskać nawet na profesjonalnych drukarkach.

Dotąd twarde bębny były jednocześnie mało wrażliwe na subtelności naświetlania laserem, na czym sporo traciła jakość wydruków. W modelu FS-2000D nie jest tak źle. Szarości zyskały sporo odcieni, nieco gorzej wypadły szczegóły. Niektóre znikały, inne zlewały się z sąsiadami. Dała znać o sobie stosunkowo niewielka naturalna rozdzielczość. Należy unikać oryginałów kolorowych, edytor graficzny poradzi sobie z zamianą na szare lepiej od sterownika drukarki.

Teoretycznie FS-2000D jest wydajnym urządzeniem, ale w czasie testu przydarzyły się wpadki. Tekst nasycony grafiką drukował się dużo wolniej nie tylko z PDF-u, ale i zwykłego DOC. Cechy sprintera drukarka wykazuje tylko w najprostszych tematach.

Wyposażeniem model FS-2000D nie ustępuje najlepszym. Na liście są porty USB i LPT z opcją tańszej (588 zł) karty sieciowej, gniazdo na twardy dysk, duży podajnik standardowy z możliwością dodania drugiego i tacą na sto kartek, które mogą mieć nawet sporą (220 g/m2) grubość. Możliwy jest także wydruk pliku z pamięci flash, bez angażowania komputera. Poza Windows producent zapewnia sterowniki do DOS-u, Maca i Linuksów, ale spolszczone tylko do systemów Microsoftu.

Jasna przyszłość czarnego

Werdykt PCWK

Nominalna szybkość 30 str./min

Rozdzielczość 1200x600 dpi

Języki opisu strony PCL6, PostScript 3

Porty USB 2.0, LPT

Informacje Arcus

tel. 022 53 60 800,http://www.arcus.pl

Cena 2983 zł

Brother HL-5250DN

Jasna przyszłość czarnego

Brother HL-5250DN

Dwa lata temu Brother zbudował serię udanych urządzeń i do dzisiaj może liczyć na laury. Po nagrodzie za ekonomię modelu HL-5240 w ubiegłym roku, w tym wybór redakcji padł na zmodernizowaną wersję z dupleksem i kartą sieciową. Wydawałoby się, że to nic ciekawego, klasyczne urządzenie z własnym procesorem RIP, sporym tonerem, oddzielonym od wałka elektrofotograficznego, dużą pamięcią, standardową szufladą na papier i drugi podajnik na grubsze kartki. Zostało skonstruowane na przekór modom na miniaturyzację czy przejęcie przygotowania strony przez procesor komputera, m.in. pozostawiono wychodzące z użycia złącze LPT. Nagrodzony model ma jeszcze szybsze USB oraz Ethernet.

Urządzenie sprawnie radzi sobie z drukowaniem. Producent obiecał 28 str./min i niewiele (22) przesadził. Także drukowanie bardziej skomplikowanych dokumentów przebiegało bez chwil zadumy. Sterownik nie dał się zamulić dokumentem w formacie PDF. Jakość druku maleje wraz ze wzrostem skomplikowania tematu, od najwyższej oceny za bardzo dobry tekst, przez średnią za grafiki, którym można zarzucić słabsze cieniowanie, ale lepsze odwzorowanie szczegółów. Rozróżnialne były nawet czcionki wielkości dwóch punktów. W sumie, w ocenie jakości drukarka HL-5250 także nie wypadła z czołówki. Cała rodzina modeli 52xx wyposażona jest w procesory RIP, które dogadują się z komputerem w języku PCL6 albo w postscriptowym dialekcie producenta, BrotherScript. Obsługiwane są systemy Microsoftu, od DOS-u (emulacje Proprinter i Epson) po Vistę, a także Mac OS.

Ekonomia, niezła dla tanich drukarek, w konfrontacji z droższymi modelami nie wygląda tak rewelacyjnie. Nawet po uniknięciu pokusy kupienia tańszego, ale nieekonomicznego toneru pozostaje prawie siedem gr/str.

Jasna przyszłość czarnego

Werdykt PCWK

Nominalna szybkość 28 str./min

Rozdzielczość 1200x1200 dpi

Języki opisu strony PCL6, PostScript 3

Porty USB 2.0, LPT, Ethernet

Informacje Brother

tel. 022 6077660,http://www.brother.pl

Cena 1100 zł