Jaśniejsze wyświetlacze dzięki... Newtonowi?

Naukowcy z University of Washington i Microsoft Research pracują nad nowym mechanizmem konstrukcji wyświetlaczy. Dzięki niemu nowoczesne telewizory i monitory będą pobierać znacznie mniej mocy przy zachowaniu obecnego poziomu jasności i kontrastu.

W klasycznym wyświetlaczu LCD ekran podświetlany jest na krawędziach za pomocą świetlówek albo od tyłu z użyciem diod LED. Niezależnie od stosowanej technologii podświetlenie musi być jasne, tj. pobierać dużą ilość mocy ze względu na słabą przepuszczalność ciekłych kryształów (w najlepszym razie wynosi ona zaledwie 10%), polaryzatorów i innych warstw wyświetlacza.

Naukowcy z UW i Microsoftu postanowili zamienić ciekłe kryształy na mikroskopijne pary luster zbliżone do tych, które stosuje się np. w teleskopach systemu Newtona.

"Matryca" wyświetlacza składa się z luster o średnicy 100 mikrometrów (ułożonych tyłem do obserwatora, a przodem do podświetlenia). Każde z nich ma w środku otwór o średnicy 40 mikrometrów, nad każdym też znajduje się mniejsze lustro o średnicy nieco większej niż 40 mikrometrów.

"Matryca teleskopowa" w działaniu

Światło wygenerowane przez podświetlenie pada najpierw na większe lustro. Gdy jest ono płaskie, promienie odbijane są z powrotem, tj. nie trafiają do oczu obserwatora. Kiedy jednak do matrycy zostanie przyłożone napięcie, lustra stają się wklęsłe i kierują światło do mniejszych lusterek, a te odbijają je przez otwór, w stronę oczu użytkownika.

Zdumiewająca efektywność

Nowe wyświetlacze są zaskakująco wydajne - pozwalają na przeniknięcie nawet 36% światła. To 3,6 raza więcej niż w wypadku najlepszych wyświetlaczy LCD. Dzięki tej różnicy możliwe jest konstruowanie "matryc teleskopowych" pobierających znacznie mniej mocy - albo wyświetlaczy, które będą znacznie jaśniejsze niż LCD.

Warto zajrzeć: "Newtonian invention makes for greener TV screens" (w języku angielskim)