Jason Hall

Zanim odkrył, co tak naprawdę chce robić w życiu, był żołnierzem w oddziałach specjalnych, graczem giełdowym i kompozytorem. Teraz jest szefem studia Monolith tworzącego gry akcji.

Zanim odkrył, co tak naprawdę chce robić w życiu, był żołnierzem w oddziałach specjalnych, graczem giełdowym i kompozytorem. Teraz jest szefem studia Monolith tworzącego gry akcji.

Jason Hall o pracach nad Tron 2.0 oraz przyszłości branży.

GameStar: Jak trafiłeś do branży gier komputerowych?

Jason Hall

Jason Hall

Jason Hall: Jako trzynastolatek odwiedziłem przyjaciół moich rodziców, którzy właśnie kupili Atari 2600. Choć miałem już wcześniej okazję grać w Space Invaders oraz Asteroids w salonach gry, to nie wyobrażałem sobie, że w gry wideo można grać również w domu. Uruchomiłem na wspomnianym Atari grę Combat i w ten sposób wszystko się zmieniło.

GameStar: Jaki największy bug przeoczyłeś w grze?

Jason Hall: Chyba nie potrafię sobie nic takiego przypomnieć. Jakieś 13 lat temu pracowałem jako tester w Broderbund. Lubię myśleć, że w tej pracy nic właściwie nie przeoczyłem.

GameStar: Jak wyglądałby twój wymarzony projekt, gdybyś miał nieograniczone środki i czas?

Jason Hall

Sim City 3000 Unlimited: Jason Hall był współodpowiedzialny za skomponowanie muzyki oraz przygotowanie efektów dźwiękowych.

Jason Hall: Moim marzeniem jest zrealizować równolegle grę i film. Opowiadałyby dwie różne historie, ale rozgrywające się w tym samym, wymyślonym przeze mnie świecie. Coś w stylu pomysłu na film i grę, który bracia Wachowscy wprowadzili do Matriksa.

GameStar: Co, twoim zdaniem, jest kluczem do sukcesu w branży gier?

Jason Hall: Jasno postawiony cel! Należy koncentrować się na nim i pozostawać przy nim, nawet jeśli coś przebiega źle. Ludzie będą ci mówić, że to się nie może udać, ale ty nie możesz się poddać!

GameStar: Jak będzie wyglądał rynek za jakieś pięć lat?

Jason Hall: Branża będzie się nadal rozrastać, a ludzie będą oczekiwali gier coraz wyższej jakości. Wydawcy wprowadzają coraz mniej tytułów, ale za to inwestują w nie więcej pieniędzy. Tworzenie gier stanie się znacznie bardziej wymagające i będzie pochłaniać więcej pieniędzy i czasu.

Jason Hall

No One Lives Forever: Ta strzelanka zachwycała humorem, klimatem i niezwykłą bohaterką, zdobywając wysokie uznanie graczy.

Wierzę, że kolejnym krokiem milowym w rozwoju elektronicznej rozrywki będą gry online. I to każdego rodzaju. Nie można zapominać, że ludzie grali ze sobą, zanim samotnie zasiedli przed komputerami. W naszej naturze leży wspólne spędzanie wolnego czasu.

GameStar: Czy zastanawiałeś się już nad stworzeniem gry strategicznej?

Jason Hall: Raczej nie. Wolę pozostać przy grach akcji i przygodowych, ponieważ na nich znam się najlepiej.

GameStar: Co było największym wyzwaniem dla ciebie i teamu w trakcie prac nad grą Tron 2.0?

Jason Hall: Gdybyś zapytał o to członków naszego zespołu, otrzymałbyś kilka różnych odpowiedzi. Oczywiste jest, że najtrudniejszą rzeczą było wypracowanie dobrego wyglądu i atmosfery w świecie gry. Obok tego było także sporo innych wyzwań.

Jason Hall

No One Lives Forever 2: W drugiej części tego szpiegowskiego thrillera agentka Cate Archer straciła formę, jednak mimo to gra jest niezła.

Tron 2.0 ma bardzo wiele różnych aspektów: tryb single player, turnieje Lightcycle oraz areny dyskusyjne. To wszystko jest warte swojej ceny.

GameStar: Czy jest coś, czego nie znosisz przy robieniu gier?

Jason Hall: Pracy, która jest konieczna do przetworzenia idei gry w skomplikowany kod programowy.

GameStar: Najdziwniejsza rzecz, jaka przydarzyła ci się w twojej karierze?

Jason Hall: Chętnie opowiedziałbym pewną historię, ale wzbudziłaby złość kilku osób. Mogę zatem zapewnić, że w tym czasie przydarzyło mi się kilka bardzo absurdalnych rzeczy - niestety.

GameStar: Czy chciałbyś coś przekazać graczom?

Jason Hall: Tak! Nikt mnie nie pokona w Dooma! Ha, ha! A na poważnie: kochani Czytelnicy GameStara, dziękuję gorąco wszystkim graczom. Chciałbym, abyście wiedzieli, że szanuję i potrzebuję was oraz waszych uwag. Nadal będę się usilnie starał, żeby robić dla was wspaniałe gry.

Historia

Co zrobił?

1993 - Thinking Things

1997 - Claw

1999 - Sim City 3000 Unlimited

2000 - Demise - Rise of the Ku'tan

2000 - No One Lives Forever

2002 - No One Lives Forever 2

2002 - Tron 2.0

Predator kontra Dr Dre

 • Twoja pierwsza gra komputerowa? Microsoft Flight Simulator.

 • Jakie gry zabrałbyś na bezludną wyspę? Chessmaster 9000, Zelda: The Windmaker, Diablo 2 wraz z dodatkami.

 • Twoja ulubiona strona internetowa?http://www.cnn.com

 • Gra, która najbardziej cię rozczarowała? Blood 2. To było fiasko.

 • Na co teraz czekasz? Na Matriksa Online.

 • Twój ulubiony film? Predator oraz Gattaca.

 • Ulubiony serial telewizyjny? Wszystko z cyklu Star Trek i Stargate.

 • Najlepszy dzień w twoim życiu? Wciąż na niego czekam.

 • Czego słuchasz najchętniej? Wszystkich produkcji Dr. Dre.

 • Twoje ulubione potrawy? Nie ma takich. Dla mnie jedzenie jest pracą, a nie przyjemnością.

 • Wymarzona praca niezwiązana z komputerami? Zostać producentem i jednocześnie aktorem w dużych, drogich, hollywoodzkich produkcjach.

 • Co trzymasz w lodówce? ...nic. Od lat jadam w restauracjach i fast-foodach.