Jaszczurka dla developerów

Pomimo rosnącej przewagi Internet Explorera, walka przeglądarek WWW wciąż nie została rozstrzygnięta. Powołana przez Netscape'a Mozilla.org rzuca kolejne wyzwanie Microsoftowi.

Założona przez Netscape'a Mozilla.org, której zadaniem jest rozwijanie platformy przeglądarek internetowych - Communicator, zaprezentowała wstępną, już piątą wersję oprogramowania. Netscape, który niedawno został wykupiony przez firmę AOL, będzie dystrybuował aplikację pod własną marką, niezależnie od Mozilli.

W najnowszym wydaniu Communicator będzie oferował lepsze wsparcie dla standardów internetowych, rekomendowanych przez World Wide Web Consortium (W3C). Program ma korzystać także z technologii "XUL", która pozwala na tworzenie interfejsu użytkownika przeglądarki używając "internetowych" języków programowania. Jako że Communicator jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, powinno się to przyczynić do większego zainteresowania developerów tym produktem.

Jak informuje , firmy Intel i Nokia podjęły już decyzję o wdrożeniu oprogramowania Gecko (na bazie którego zbudowano najnowszy Communicator) w internetowych przystawkach telewizyjnych.

Więcej informacji: www.news.com