Java - Reaktywacja?

Na odbywającej się właśnie w San Francisco konferencji JavaOne firma Sun Microsystems zaprezentowała nowe rozwiązanie oparte na platformie Java, które w założeniu ma ułatwić pisanie aplikacji i na nowo zdefiniować motto "write once, run anywhere" (napisz raz, uruchamiaj wszędzie). Opiera się ono na nowym języku skryptowym - JavaFX - który jest znacznie prostszy od Javy i będzie mógł być używany we wszystkich urządzeniach wyposażonych w Javę, począwszy od komputerów, poprzez telefony komórkowe, a skończywszy na urządzeniach typu 'set-top box'.

To tylko jedna z ciekawych informacji, które podano na konferencji. Sun Microsystems ogłosiło także, że wespół z firmą Ericsson, producentem sprzętu używanego w bezprzewodowych sieciach komórkowych, będą wspólnie pracować nad rozszerzeniem możliwości serwera GlassFish. Także społeczność deweloperów skupiona wokół projektu OpenJDK pewnie się ucieszy z informacji, że firma jest gotowa do udostępnienia reszty kodu platformy Java na zasadach licencji open-source.

Nowości Suna zaprezentowane zostały na trwającej własnie konferencji JavaOne 2007

Nowości Suna zaprezentowane zostały na trwającej własnie konferencji JavaOne 2007

JavaFX

Firma Sun Microsystems zaprezentowała pierwsze dwa produkty z rodziny JavaFX, która ma - według producenta - znacznie ułatwić deweloperom pisanie aplikacji działających nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach przenośnych wyposażonych w obsługę Javy, czy też aplikacji internetowych.

Głównym składnikiem platformy jest nowy język skryptowy, JavaFX Script, oparty oczywiście na Javie. Skupia się on głównie na funkcjach służących do tworzenia treści oraz do budowania bogatych, animowanych interfejsów użytkownika, które będą działały zarówno na komputerach osobistych oraz urządzeniach mobilnych wyposażonych w platformę JavaFX Mobile i jako aplikacje internetowe. Nowy język skryptowy ma być dużo prostszy w użyciu od Javy.

Sun zapowiedział, że JavaFX posiada podobne funkcje zaawansowanej obsługi grafiki oferowanej na przykład przez platformę Microsoft Silverlight, jednak o ile ta ostatnia skupia się głównie na przesyłaniu strumieni wideo, to głównym polem zainteresowania JavaFX jest, jak już wcześniej wspominaliśmy, budowanie interfejsów użytkownika.

JavaFX może także w przyszłości zastąpić popularną ostatnio technologię do budowania nowoczesnych aplikacji webowych AJAX (Asynchronous JavaScript and XML). Twórca Javy, James Gosling stwierdził, że JavaFX może być użyta do wszystkich zastosowań, do których używa się obecnie AJAX-a, dając jednocześnie dużo większe możliwości i dostęp do bardziej zaawansowanych interfejsów API. Co ciekawe, przy pomocy nowej technologii będzie można tworzyć webowe aplikacje, które będą mogły również działać w trybie offline, bez podłączenia do Internetu.

Jeżeli chodzi o platformy mobilne, to dotychczasowe rozwiązanie (J2ME = Java 2 Mobile Edition), było zbudowane jako podzbiór funkcji standardowej edycji Javy. Obraz ten może się zmienić, gdyż, jak powiedział Rich Green, JavaFX przeniesie możliwości Java SE (Java Standard Edition) na urządzenia mobilne. JavaFX Mobile jest kompletnym środowiskiem dla urządzeń przenośnych, opartym na Javie i Linuksie. Więcej na ten temat dowiedzieć się można z witryny producenta.