Java bez wsparcia dla Windows XP. Oracle sugeruje aktualizację do Visty, lub nowszej wersji Windows

Firma Oracle oficjalnie zapowiedziała zakończenie wsparcia oprogramowania Java dla systemu Windows XP.

Do systemu Windows XP należy jeszcze ok. 25% rynku komputerów. Od 8 kwietnia nie jest on już jednak wspierany przez Microsoft, co oznacza, że nie obejmą go kolejne aktualizacje bezpieczeństwa. Dzisiaj mamy już też oficjalne stanowisko firmy Oracle, które oznacza ogromne zwiększenie zagrożenia dla użytkowników "staruszka". Wynika z niego bowiem, że wykorzystywane przez nich oprogramowanie Java nie będzie już wspierane.

Użytkownicy XP nie zostaną więc objęci aktualizacjami Oracle, które mają się pojawić 15 lipca. Ich system nie będzie również wspierany przez oprogramowanie Java 8.

"8 kwietnia Microsoft zakończył wspierać Windows XP, zatem nie jest to już oficjalnie wspierana platforma. Użytkownicy na własne ryzyko mogą w dalszym ciągu korzystać z Javy 7, lecz wsparcie będzie dostarczane jedynie dla systemów Windows Vista i nowszych" - czytamy w dziale FAQ na stronie Oracle.

Firma Oracle zwraca również uwagę na fakt, że Javy 8 nie można zainstalować na Windows XP zachęcając jednocześnie jego użytkowników, podobnie jak to od miesięcy czyni Microsoft, do uaktualnienia systemu. Proponuje Vistę, lub któregoś z jej następców.