Java ma 10 lat

Dziesięć lat temu Sun Microsystems zaprezentował pierwszą wersję Javy, chyba najprężniej rozwijającego się języka programowania w historii. Pierwsze ogłoszenie prasowe określało Javę jako "pierwszy język programowania będący kompletnym rozwiązaniem, umożliwiającym programowanie dla internetu, zapewniający bezpieczeństwo, mobilność oraz zaawansowane funkcje sieciowe, a wszystko to bez strat wydajności".

Obecnie Javę można spotkać wszędzie - na rynku urządzeń przenośnych jest obecna w prawie 600 milionach urządzeń (obecnie w prawie wszystkich zaawansowanych telefonach komórkowych), a na dodatek Sun ocenia, że jest także zainstalowana na ponad 650 milionach komputerów.

Od strony produkcyjnej, Javą zajmuje się ponad 4,5 miliona deweloperów, a na rynku dostępnych są 22 serwery aplikacyjne kompatybilne z Javą. Ostatnio pojawiła się groźny konkurent dla Javy - platforma Microsoft .NET. Główną różnicą jest to, że pieczę nad .NET sprawuje gigant z Redmond, natomiast implementacje Javy oferuje wielu producentów, między innymi Sun, IBM, BEA, czy Jboss. W celu zachowania zgodności pomiędzy różnymi implementacjami powstał Java Community Process (JCP), mający na celu tworzenie standardów i specyfikacji języka i jego rozszerzeń.

Głównym czynnikiem, mającym największy wpływ na sukces Javy, jest jej wieloplatformowość oraz założenie leżące u podstaw "write once and run anywhere" (napisz raz, uruchamiaj wszędzie). Programy napisane w tym języku można bez rekompilacji uruchamiać na różnych platformach systemowych, na których jest dostępna maszyna wirtualna. Nie należy także bagatelizować znaczenia całej społeczności programistów, którzy cały czas doskonalą język i przeróżne rozszerzenia i biblioteki.