Java ma głos

Większości osób Java kojarzy się tylko z apletami na stronach WWW, zastosowaniami serwerowymi i grami w nowych telefonach komórkowych. Tymczasem język ten upowszechnia się powoli w innych obszarach - dobrym przykładem mogą być multimedia.

Niedawno ukazała się np. wersja 1.0 biblioteki jLayer, obsługującej pliki audio zakodowane w formatach MPEG 1/2/2.5 Layer 1/2/3. Poprawiono w niej dekoder plików mp3, usunięto kilka błędów i poprawiono wydajność. Uruchomiony w nowej maszynie wirtualnej 1.5 zużywa niecały 1% zasobów procesora. Zmieniono także zasady licencjonowania na mniej restrykcyjne - LGPL.

Co ciekawe są podejmowane próby przeniesienia biblioteki na platformę J2ME (Java 2 Micro Edition), dla obydwu jej wersji - CDC i CLDC. Na razie znajdują się one w fazach testowych i nie są dostępne wersje stabilne, ale możliwe, że niedługo będzie można uruchomić własny odtwarzacz mp3 na telefonie komórkowy wyposażonym w obsługę Javy i rozszerzenie Mobile Media API.

Na stronie domowej projektu znajdziemy też wiele odnośników do innych ciekawych bibliotek (między innymi jOrbis - biblioteki dekodującej format Ogg Vorbis) i programów.

jlGui: Music Player

jlGui: Music Player

jlGui: Music Player

Dobrym przykładem zastosowania biblioteki jLayer może być jlGui - klon popularnego WinAmpa, napisany w 100% w Javie. Oprócz samego odtwarzania plików muzycznych (mp3, snd, wav, ogg) posiada on sporo dodatkowych funkcji. Jest dostępny equalizer, z predefiniowanymi ustawieniami, wygląd okienek można zmieniać przy pomocy mechanizmu skórek, przy czym są to standardowe skórki do WinAmpa w wersji 2. Odtwarzacz posiada wsparcie dla tagów ID3 oraz dodatkowych informacji w plikach Ogg Vorbis i strumieniach Shoutcast. Można także posłuchać radia internetowego, a wszystko to dostępne jest za darmo na wszystkie główne platformy systemowe: Windows, Linuks, MacOS oraz Sun Solaris.

Strona domowa projektu


Zobacz również