Java nie tylko dla orłów

Java to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie stron WWW, tworzenie zabawnych animacji i gier logicznych. Coraz częściej jest narzędziem do tworzenia zwykłych programów. JBuilder 3 Foundation Edition znakomicie ułatwia programowanie w Javie, a jednocześnie sam dowodzi jej sukcesu. Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić, aby tak skomplikowane środowisko programisty zostało utworzone w Javie.


Java to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie stron WWW, tworzenie zabawnych animacji i gier logicznych. Coraz częściej jest narzędziem do tworzenia zwykłych programów. JBuilder 3 Foundation Edition znakomicie ułatwia programowanie w Javie, a jednocześnie sam dowodzi jej sukcesu. Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić, aby tak skomplikowane środowisko programisty zostało utworzone w Javie.

Java nie tylko dla orłów
JBuilder 3 Foundation Edition (FE) to nowy produkt firmy Inprise (dawniej Borland). Jest rozwinięciem znanego JBuilder 3 Enterprise do Windows, ale pierwszą wersją napisaną całkowicie w języku Java (Java 2 z wykorzystaniem klas Swing). Może pracować z systemami: Linux, Windows NT oraz Solaris.

Java nie tylko dla orłów
Jednocześnie jest pierwszym popularnym narzędziem programistycznym przygotowanym przez Inprise do Linuksa, co rodzi zrozumiałe zainteresowanie programistów. To zainteresowanie zaskoczyło nawet producenta - w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od opublikowania go w Internecie ściągnięto ponad 100 tysięcy kopii tego pakietu - dwa razy więcej niż wersji przeznaczonej do Windows.

JBuilder 3 FE jest jedynie podstawą, na której mają powstać kolejne wersje - Professional i Enterprise. Stąd też wiele opcji i komponentów pakietu jest obecnie niedostępnych (nie są gotowe lub producent nie chciał ich opublikować), a JBuilder 3 FE został udostępniony nieodpłatnie, aby jak największą liczbę potencjalnych klientów zainteresować bardziej rozbudowanymi wersjami komercyjnymi. Mimo to jest w pełni sprawnym, profesjonalnym narzędziem dla każdego programisty używającego Javy.

Wersja zamieszczona na CD-ROM-ie dołączonym do tego numeru PCWK nie ma żadnych ograniczeń funkcjonalnych, dołączono również dokumentację.

Dokuczliwa jest tylko niemożność korzystania z komponentów Data Express, które pozwalają na łączenie się i korzystanie z baz danych. Zdobywająca coraz większą popularność Java przestaje być tylko dodatkiem dla twórców stron WWW. Dzięki nowym możliwościom Javy 2 można w wygodny sposób tworzyć rozbudowane, samodzielne programy biurowe i narzędziowe. Nie bez znaczenia jest ich przenośność - ten sam program będzie znakomicie pracował tak w Windows, jak i w Linuksie.

Instalacja

Java nie tylko dla orłów

Wygląd interfejsu JBuildera po wybraniu stylu Motif (standardowo Swing).

Ponieważ JBuilder 3 FE to właściwie zwykły program Java (co najlepiej dowodzi ogromnych możliwości tego języka), najpierw należy w systemie zainstalować pakiet Java 2 SDK (patrz wyjaśnienie w ramce), niezbędny do instalacji i pracy z JBuilderem. Jednakże pierwszym krokiem powinno być uzyskanie numeru seryjnego i klucza aktywacyjnego ze stron WWW firmy Inprise (www.borland.com/jbuilder). Na właściwej stronie zaznacz chęć ściągnięcia JBuilder 3 FE do Linuksa i, krok po kroku wykonując pojawiające się proste instrukcje, uzyskasz numer seryjny oraz klucz aktywacyjny, które będzie trzeba wpisać w czasie instalacji. Instalację można wykonywać jako użytkownik "root" lub zwykły użytkownik (ale tylko do swojego katalogu domowego). JBuilder zajmuje około 41 MB miejsca na dysku, a Java 2 SDK około 54 MB. Oczywiście zalecana jest jak największa ilość pamięci RAM - do znośnej pracy potrzeba około 60 MB.

Po skopiowaniu z CD-ROM-u pliku unix_jb30foundation_novm.tar do katalogu tymczasowego (na przykład /tmp) rozpakuj archiwum poleceniem:

tar xvf unix_jb30foundation_no-vm.tar. Przejdź do powstałego podkatalogu no_vm i uruchom instalator, wpisując w xterminalu w XWindow polecenie: sh install.bin.

Java nie tylko dla orłów

Wygląd interfejsu JBuildera po wybraniu stylu Motif (standardowo Swing)

Dalsze czynności są oczywiste, należy tylko wybrać katalog docelowy oraz wpisać uzyskany wcześniej numer seryjny i klucz aktywacyjny. Jeśli używasz środowiska KDE, to zauważysz, że instalator utworzył na desktopie ikonę Jbuilder. Jeśli używasz innego menedżera okien, możesz uruchomić JBuilder w xterminalu poleceniem: /sciezka/jbuilder30/bin/jbuilder (gdzie "sciezka" oznacza katalog, w którym zainstalowałeś program). Gdybyś chciał dodatkowo zainstalować dokumentację, to postępuj podobnie jak z binariami - skopiuj z CD-ROM-u i rozpakuj plik nix_jb30docs.tar, a następnie uruchom instalator poleceniem: sh install.bin w podkatalogu docs).

Możliwości JBuildera

Java nie tylko dla orłów
JBuilder 3 FE to rozbudowane środowisko programisty używającego Javy - funkcjonalnie jest zbliżone do Delphi, Visual Basica czy Visual C++. Oto krótki przegląd jego funkcji:

Środowisko programisty

Java nie tylko dla orłów

Kreator aplikacji utworzy nowy program Java o dwóch kliknięciach

Główne okno programu JBuilder zawiera paski menu oraz narzędzi i przypomina IDE Delphi. Przestrzeń robocza podzielona jest na trzy główne części - po prawej stronie znajduje się okno edycyjne - tu edytujesz kod źródłowy i projektujesz interfejs użytkownika. W dolnej części tego okna znajdują się cztery karty: Source, Bean, Design oraz Doc umożliwiające zmianę trybu pracy nad projektem. Kliknięcie na przykład Design spowoduje uruchomienie Designera - narzędzi do projektowania interfejsu użytkownika lub dodawania nowych komponentów z palety wyświetlanej w górnej części okienka. Po prawej stronie obszaru roboczego znajduje się przeglądarka projektu. Tutaj można zobaczyć, z jakich plików się składa, zaznaczać je do edycji i zmieniać ustawienia całego projektu. Nieco niżej znajduje się okno wyświetlające strukturę obiektów i komponentów programu/apletu. Możliwa jest zmiana wyglądu elementów interfejsu użytkownika całego JBuildera - dostępne są style Metal (własny styl Java 2 Swing), Motif (popularna biblioteka do budowy interfejsu w X-Window) oraz Windows (w Linuksie oczywiście nie działa). Opcje zmiany wyglądu znajdują się w menu Tools | IDE Options.

JBuilder 3 FE zawiera wiele ułatwień w edycji kodu źródłowego, ulepszone zaznaczanie wcięć, sygnalizowanie błędów w składni w trakcie wpisywania (na przykład zamykanie nawiasów), możliwe jest również definiowanie własnego stylu formatowania kodu źródłowego. Program potrafi też poprawnie wyróżniać kolorem kod HTML, co jest cenne podczas tworzenia apletów do stron WWW.