Java traci popularność wśród deweloperów

Pomimo wprowadzenia aktualizacji, język programowania Java traci popularność. W zeszłym miesiącu korzystało z niego mniej deweloperów niż w miesiącach ubiegłych i wydaje się, że zarysowuje się trend spadkowy. Java ciągle znajduje się na pierwszym miejscu ale tuż z nią plasuje się język C, który pnie się w górę i szybko może zająć pierwsze miejsce.

Według rankingu Tiobe Java była we wrześniu używana przez 17,9 proc. deweloperów, co stanowi spadek w stosunku do 18,8 proc. w sierpniu. Ciągle wynik ten daje jej pierwsze miejsce, ale na drugim uplasował się język C z 17,7 proc. deweloperów. Tiobe podaje, że za miesiąc to C będzie na pierwszym miejscu.

Java od 2001 roku jest najczęściej używanym językiem programowania. W międzyczasie traciła pierwsze miejsce na rzecz C tylko kilka razy w 2004 i 2005 roku - mówi Paul Jansen z Tiobe. Dodaje on, że obecny spadek popularności Javy nie jest chwilowy, a jest to trend prawdopodobnie wywołany faktem, że język ten nie rozwija się tak szybko jak inne np. C Sharp.

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania
  • Python ze złośliwym oprogramowaniem
  • Covid – przymusowe szczepienia i przywileje dla zaszczepionych

W lipcu Oracle wydało aktualizację Java Standard Edition 7 (SE 7). To pierwsze poważne poprawki Javy od ponad pięciu lat. Wprowadzają one obsługę wielordzeniowych procesorów i dynamicznych języków. Java SE 8 z planowanym silnikiem Java Script Nashorn ma się ukazać w 2013 roku.

W pierwszej dziesiątce rankingu Tiobe znalazły się także C++, PHP, C Sharp, Objective-C, Visual Basic, Python, Perl i JavaScript. Objective-C i Transact-SQL uzyskały swoje najwyższe wyniki - 6,25 i 0,91 procent. Assembly powrócił do pierwszej dwudziestki na dziewiętnaste miejsce. Ranking Tiobe powstaje na podstawie danych z wyszukiwarek takich jak Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, YouTube i Baidu.