Java w odtwarzaczach Blu-ray

Stowarzyszenie BDA (rozwijające format Blu-ray) zdecydowało, że odtwarzacze płyt Blu-ray będą standardowo wyposażono w technologię Java firmy Sun Microsystems. W Javie wykonane będą m.in. menu, narzędzia interaktywne oraz gry. Dzięki jej zastosowaniu możliwe będzie również uaktualnianie płyt.

BDA (Blu-ray Disc Association) jest organizacją standaryzującą format Blu-ray - dlatego też decyzja o wybraniu Javy oznacza, że wszystkie trafiające w przyszłości na rynek odtwarzacze Blu-ray wyposażone będą w Javę.

Informację tę potwierdził również Scott McNealy, szef Sun Microsystems - "Umowa zakłada, że każdy odtwarzacz Blu-ray wyposażony zostanie w wirtualną maszynę Java" - powiedział McNealy.

Przedstawiciele Sun Microsystems poinformowali, że wyposażenie odtwarzaczy w obsługę Javy umożliwi m.in. uaktualnianie płyt BR (specyfikacja odtwarzaczy zakłada również, że będą one wyposażone w port sieciowy) - np. o nowe dodatki do filmu lub napisy, które wydawca przygotuje już po wprowadzeniu filmu do sprzedaży.


Zobacz również