Java w telewizorze

Kolejny sukces Sun Microsystems w promowaniu technologii dla platform telewizji cyfrowej.

Firma Sun poinformowała, że Digital Video Broadcasting Project - konsorcjum zrzeszające ponad 250 firm z branży telewizyjnej (nadawcy, producenci sprzętu, operatorzy kablowi) - przyjęło technologię Java jako jeden z kluczowych komponentów budowy nowego standardu cyfrowej telewizji interaktywnej.

Najnowszy projekt konsorcjum - domowa platforma multimedialna - pozwoli na wprowadzenie do telewizji różnych usług interaktywnych włącznie z handlem elektronicznym. Korzystanie z nich ma umożliwić odpowiednie oprogramowanie "wbudowane" w tunery telewizji satelitarnej czy też kablowej.

"Włączając technologię Java do standardu DVB otrzymujemy tanie i efektywne narzędzie, na bazie którego można rozwijać obecne i przyszłe interaktywne usługi telewizyjne. Java to dobra platforma programowa do tego typu zastosowań" - stwierdził Theo Peek, prezes konsorcjum DVB.

Europa jest w tej chwili światowym liderem we wdrażaniu telewizji interaktywnej. "Zwycięstwo" firmy Sun na naszym kontynencie będzie zapewne sporym atutem podczas konkurowania z np. Microsoftem, który zamierza oferować własne oprogramowanie do tworzenia interaktywnych usług TV w USA. W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad podobnym do DVB standardem zwanym OpenCable i - jak twierdzą przedstawiciele Suna - również tutaj poważnie rozważa się możliwość wykorzystania platformy Java do budowy różnych "dodatkowych" usług w sieciach telewizji kablowej.

Więcej informacji: www.news.com