JavaFX - rozdział II

Ponad dwa miesiące temu firma Sun Microsystems, na dorocznej konferencji JavaOne odbywającej się w San Francisco, zaprezentowała nowy produkt, a właściwie grupę produktów - JavaFX. Od tamtej pory wokół nowej technologii panowała cisza, aż do końca zeszłego tygodnia, kiedy to firma udostępniła kod źródłowy kompilatora pozwalającego na zamianę interpretowanego języka skryptowego na bytecode uruchamiany bezpośrednio przez maszynę wirtualną Javy. Przypomnijmy: JavaFX ma ułatwić deweloperom pisanie aplikacji działających nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach przenośnych wyposażonych w obsługę Javy, czy też aplikacji internetowych. Platforma ta ma stanowić konkurencję dla technologii Adobe Flash czy Microsoft Silverlight.

Cała technologia JavaFX ma być oparta o nowy, dynamiczny język skryptowy JavaFX Script, bazujący na języku F3 (Form Follows Function), stworzonym wcześniej przez Chrisa Olivera z firmy Seebeyond, która w roku 2005 została przejęta przez Sun Microsystems. Główny składnik platformy - język skryptowy JavaFX Script - ma dawać możliwość prostego budowania aplikacji RIA (Rich Internet Applications) z bogatymi, animowanymi interfejsami użytkownika. Aplikacje te mają działać zarówno na komputerach biurkowych, jak i urządzeniach mobilnych wyposażonych w platformę JavaFX Mobile i jako aplikacje internetowe. Główną zaletą nowego języka ma być prosta składnia, pozwalająca w łatwy sposób wykorzystać możliwości graficzne bibliotek Java2D. Dzięki JavaFX Script można w bardzo prosty sposób uzyskać wizualne efekty, które z wykorzystaniem AWT, SWT, czy Swinga były niemożliwe lub bardzo trudne do osiągnięcia.

W miniony piątek firma Sun Microsystems udostępniła kod źródłowy kompilatora, umożliwiającego zamianę interpretowanego języka skryptowego na bytecode (kod wykonywalny maszyny wirtualnej Javy) uruchamiany bezpośrednio przez maszynę wirtualną Javy. Jak czytamy w odpowiedziach na najczęsciej zadawane pytania, nie jest to właściwie jeszcze gotowe narzędzie, gdyż nie jest na tyle funkcjonalne, aby można go było bez problemu używać, natomiast stanowi zalążek kompilatora, który Sun ma nadzieję stworzyć wraz ze społecznością deweloperów skupionych wokół projektu OpenJFX. W celu rozwijania tegoż narzędzia powstał więc osobny projekt - OpenJFX Compiler - który bazując na istniejącym już w JDK (Java Development Kit) kompilatorze javac ma stworzyć wersję obsługującą JavaFX Script.

NetBeans IDE z nową wersją wtyczki JavaFX

NetBeans IDE z nową wersją wtyczki JavaFX