JavaOne: techniki programistyczne 2.0

Jedną z ciekawszych prelekcji podczas JavaOne była prezentacja Todda Fasta, inżyniera systemowego Suna. Jego zdaniem, nowoczesne platformy deweloperskie wymagają minimalnej znajomości technik programowania.

"Zmieniają się potrzeby użytkowników i modele tworzenia aplikacji, a wraz z nimi zmienia się zawód programisty" - mówi Todd Fast. Do tych zmian przyczynia się wzrost możliwości nowoczesnych platform i technologii informatycznych oraz popularyzacja technik sieciowych i idei Web 2.0. Todd Fast podkreśla, że tradycyjne podejście do aplikacji, jako złożonych programów o zamkniętej i rozbudowanej strukturze, odchodzi w przeszłość.

"Wiele osób traktuje możliwość samodzielnego stworzenia prostych aplikacji, jako sposób na rozwiązanie konkretnych problemów. W ten sposób pojawiają się nowe funkcjonalności i spada znaczenie klasycznych aplikacji spełniających podobne funkcje" - uważa Todd Fast. Jego zdaniem coraz większa liczba, zwłaszcza młodych osób, traktuje możliwość stworzenia aplikacji internetowej jako coś naturalnego. Z tego powodu spada znaczenie typowych umiejętności deweloperskich.

Według Tima Martela z firmy Pegasystems, taki kierunek rozwoju procesów związanych z programowaniem jest rozwinięciem idei agile dewelopment. "Zasadniczo tworzenie kodu programów jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Narzędzia, które upraszczają i skracają ten proces są naturalnym kierunkiem rozwoju procesów programistycznych" - mówi Martel. Jego zdaniem jest to trend od pewnego czasu coraz bardziej widoczny zwłaszcza w przypadku systemów biznesowych. Tyle tylko, że wraz z rozwojem idei Web 2.0 oraz aplikacji internetowych staje się on coraz bardziej dostrzegalny.

Popularyzacja idei Web 2.0 oraz rozwój narzędzi internetowych oraz serwisów społecznościowych wymusza zmiany w procesie tworzenia oprogramowania. Nowoczesne aplikacje zwykle nie są tworzone w ramach rozbudowanych projektów, z wykorzystaniem zintegrowanych środowisk programistycznych IDE oraz skrupulatnej kontroli wersji i zgodności. "Gro nowych aplikacji jest pisanych w językach skryptowych przy pomocy notatnika" - podkreśla Todd Fast.

W nowej rzeczywistości podstawowym zadaniem programistów będzie tworzenie rozwiązań stanowiących bazę, która będzie mogła zostać wykorzystana przez użytkowników do dobudowania potrzebnych im funkcjonalności. Praca deweloperów przejdzie na wyższy stopień abstrakcji, zaś dotychczasowe zadania programistów przejmą odpowiednio wyposażone rzesze użytkowników.