'Jawna' baza danych

Ukazała się nowa wersja relacyjnej bazy danych HSQLDB 1.8, napisanej całkowicie w Javie. Posiada ona sterownik JDBC i wspiera większość specyfikacji ANSI-92 SQL wraz z rozszerzeniami SQL 99 oraz 2003.

Po roku od zaprezentowania ostatniej wersji 1.7.2, mamy możliwość zapoznania się z nową wersją HSQLDB 1.8.0. Otrzymujemy do rąk 'mocniejszą' bazę, wspierającą zbiory danych o rozmiarach do 8 GB i ze zwiększonymi możliwościami SQL. Jako ciekawostkę można dodać, że będzie ona zaimplementowana jako silnik bazodanowy w nadchodzącej nowej wersji OpenOffice 2.0. Szybki silnik HSQLDB oferuje zarówno pracę na bazach zapisanych na dysku, jak i w pamięci komputera. Daje również możliwość włączenia serwera jako części aplikacji.

HSQLDB jest projektem open-source, dostępnym na zasadach licencji podobnej do BSD. Oczywiście, jest całkowicie darmowy i posiada pełne źródła i wyczerpującą dokumentację. Został już użyty w wielu produktach, zarówno komercyjnych, jak i darmowych - jest na przykład zitegrowany z serwerem aplikacji JBoss.

HSQLDB jest kontynuacją projektu Thomasa Muellera - Hypersonic SQL - który został zamknięty w roku 2001. Od tamtego czasu pojawiło się aż sześć nowych wersji bazy. Na witrynie SourceForge projekt znajduje się na liście 'top 50' i doczekał się ponad 380 tysięcy pobrań.

Strona domowa HSQLDB


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: