Jeden format DVD - kolejni zwolennicy

Dwie kolejne firmy - Matsushita oraz Philips - przyłączyły się do prowadzonych przez Sony i Toshibę rozmów, których celem jest wprowadzenie na rynek jednego, spójnego formatu zapisu nośników optycznych, który z czasem zastąpi wykorzystywany dziś standard DVD.

O rozpoczęciu rokowań w tej sprawie pisaliśmy w tekście "Sony i Toshiba - kompromis w sprawie następcy DVD?". Oba koncerny przewodzą dwóm konkurencyjnym 'obozom' - Sony stworzył i promuje standard Blu-Ray, zaś Toshiba - HD-DVD.

Problem polega na tym, że upowszechnienie się na rynku dwóch różnych formatów będzie niekorzystne dla klientów - jeśli część filmów będzie wydawana płytach HD-DVD, a część na krążkach Blu-Ray, to osoby chcące oglądać wszystkie dostępne na rynku filmy będą musiały kupować dwa różne odtwarzacze. Dla konsumentów będzie znacznie korzystniej, jeśli wszystkie filmy wydawane będą na jednym typie krążków.

Cieszy więc fakt, że kolejne firmy starają się uniknąć takiej sytuacji. Warto jednak zauważyć, że zarówno Matshushita (firma szerzej znana jest dzięki marce Panasonic), jak i Philips do tej pory wspierały standard Blu-Ray - niewykluczone więc, że ów kompromis polegał będzie na zrezygnowaniu z rozwijania HD-DVD na rzecz promowania Blu-Ray.


Zobacz również