Jeden laptop za 400 USD dla klienta, drugi dla potrzebującego

Od 12 listopada tego roku na całym świecie będzie dostępny w sprzedaży laptop "za 100$", znany z projektu Nicholasa Negroponte. Produkt będzie sprzedawany w myśl zasady G1G1, czyli "Give one, Get one".

Zasada G1G1 oznacza, iż w rzeczywistości klient kupuje 2 komputery, z czego jeden trafia bezpośrednio do niego, a drugi do kraju o niskim poziomie rozwoju technologicznego. Oczywiście cena zakupu jest podwojona i bynajmniej nie jest to 200 USD, jak wskazuje na to nazwa projektu. Niestety komputer, który początkowo miał być sprzedawany za 100 USD jest teraz w cenie 188 USD, a w akcji G1G1 cały zakup kosztuje bagatela 399 USD.

Produkt, o którym mowa nie jest zwykłym latopem. Jest to specjalnie dostosowany do potrzeb dzieci komputer przenośny. Posiada wiele innowacji, niespotykanych w innych maszynach tego typu. Przykładem może być specjalny wyświetlacz, który pozwala na pracę nawet przy ostrym świetle słonecznym, wsparcie dla kilku alternatywnych źródeł energii, w tym baterii słonecznych lub specjalnie dostosowanych prądnic oraz wodoszczelna walizka.

Z inicjatywą pomocy krajom uboższym wyszedł sam twórca projektu "laptop za 100 USD", Nicholas Negroponte. Mimo wielu głosów sceptycyzmu, idea G1G1 odbiła się szerokim echem na całym świcie i wzbudziła duże zainteresowanie. Elemnty komputerów są już produkowane od lipca tego roku. Produkt wejdzie na rynek dopiero, gdy uzbierają się 3 miliony zgłoszeń zakupu. Pierwszymi krajami, które mają otrzymać "gratisowe" laptopy będą: Rwanda, Afganistan, Haiti i Kambodża. Oferta ma być dostepna przez 2 tygodnie od 12 listopada. Więcej informacji można uzyskać pod tym adresem.