Jeden pecet - wielu chętnych

Na rynku amerykańskim pojawił się zestaw ShareView, który umożliwia korzystanie przez kilka osób z zasobów jednego komputera PC.

Na rynku amerykańskim pojawił się zestaw ShareView, który umożliwia korzystanie przez kilka osób z zasobów jednego komputera PC. Użytkownik potrzebuje jedynie drugiego monitora, klawiatury oraz myszy. Monitor podłącza się do gniazda VGA, będącego na wyposażeniu karty, a pozostałe peryferia do wolnych gniazd USB płyty głównej. ShareView kosztuje 199 USD i składa się z: karty PC, klawiatury oraz przewodów USB i VGA o długości ok. 4,5 metra. Opcjonalny, ponad 10-metrowy przewód USB/VGA wyceniono na 59 USD.

Oprogramowanie dołączone do zestawu, współpracuje z systemem operacyjnym Microsoft Windows ME i wykorzystuje możliwości systemu operacyjnego, który pozwala na tworzenie kilku profili użytkowników i pracę z kilkoma pulpitami niezależnie. Dołączona karta PC instalowana jest w gnieździe ISA i bazuje na 4 MB układzie graficznym firmy Silicon Integrated Systems.

Minimalne wymagania sprzętowe to komputer wyposażony w procesor Intel Celeron 300 MHz i 64 MB RAM. Posiadacze urządzeń z procesorem pracującym z prędkością 1 GHz i 128 MB RAM mogą współdzielić jeden komputer nawet z czterema dodatkowymi użytkownikami. Taka sytuacja będzie jednak wymagała zakupienia trzech egzemplarzy zestawu ShareView.

Użytkownicy korzystający ze wspólnego systemu mogą bez przeszkód korzystać z tego samego połączenia internetowego oraz niezależnych kont poczty elektronicznej. Także zasoby dysku twardego mogą być swobodnie modyfikowane i niezależnie zabezpieczane przed dostępem nieuprawnionych osób.


Zobacz również