Jeden przycisk i Windows na medal

Przedstawiamy prosty w obsłudze i darmowy program do optymalizacji systemu Windows - Win Mechanic 0.2. Pomimo tego, że jest na razie dostępny jedynie w wersji testowej (beta), to jego funkcje i w miarę stabilne działanie mogą już teraz uratować niejeden system ze znaczkiem okien. Sprawdziliśmy jak narzędzie radzi sobie z Windows XP i przedstawiamy Wam najlepsze i najsłabsze strony aplikacji, wnioski na temat jej działania oraz możliwości. Win Mechanica nie musisz instalować na dysku, aby zobaczyć jego działanie. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, żeby rozwiązać najpopularniejsze błędy i uchronić system przed niebezpieczeństwami.

Jeden przycisk i Windows na medal
Win Mechanic to stosunkowo "młody" program do optymalizacji i usuwania problemów w systemie Windows. Ze względu na to, że narzędzia tego typu cieszą się wśród naszych użytkowników dużą popularnością, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej aplikacji. Pierwszym pozytywnym zaskoczeniem był fakt, że program uruchamia się bez konieczności instalacji. Wystarczy rozpakować archiwum do wybranego folderu i od razu można zająć się naprawą Windows. Jednocześnie miłośnicy przygotowywania specjalnych płyt z programami narzędziowymi mogą zapisać zawartość katalogu na płytę CD-R, pendrive'a lub inny nośnik danych i stamtąd uruchamiać aplikację. Jest to o tyle wygodne, że można zabrać taki nośnik do kolegi i w ten sposób poratować go, gdy jego system odmówi współpracy z Internetem. Pliki programu spakowane archiwizatorem ZIP zajmują zaledwie 1,25 MB, więc można się przeprosić z poczciwym napędem FDD 1,44 i nagrać całość na dyskietkę. Niestety w tym trybie uruchomienie aplikacji nie będzie możliwe ze względu na zbyt małą pojemność nośnika - po wypakowaniu całość zajmuje ponad 2 MB.

Po angielsku ale całkiem prosto

Jeden przycisk i Windows na medal

Główne okno programu Win Mechanic jest bardzo przejrzyste

Główne okno programu zawiera trzy ogromne przyciski przeznaczone dla mniej doświadczonych użytkowników. Aplikacja posiada jedynie angielską wersję interfejsu, jednak nietrudno poradzić sobie z większością ustawień. Tweak Now przyspiesza działanie komputera oraz poprawia jego wydajność poprzez zmianę konfiguracji systemowej. Umożliwia m.in.: przyspieszenie operacji zapisu/odczytu dysków twardych, przyspieszenie ładowania się programów, optymalizację pamięci podręcznej, powiększenie bufora pamięci dla urządzeń wejścia/wyjścia, napędów optycznych oraz przyspieszenie połączeń sieciowych TCP/IP. Po kliknięciu w przycisk Optimize Now! program zmieni konfigurację i poprosi użytkownika, aby ponownie uruchomił komputer.

Z kolei PC Maintenance pozwala przywrócić poprawne ustawienia systemu i pozbyć się problemów w rejestrze. Tutaj jest nieco trudniej, ponieważ program wymaga skanowania i usuwania problemów w czterech kategoriach rejestru osobno - niewłaściwe wpisy w rejestrze, problemy powstałe w wyniku błędnego działania instalowanych aplikacji, niewłaściwe powiązania plików bibliotek oraz błędne obiekty ActiveX.

Jeden przycisk i Windows na medal

Opcja Tweak Now umożliwia bardzo szybkie usprawnienie systemu

Działanie użytkownika ogranicza się do wybrania zadania i wciśnięcia przycisku Start Scan, a następnie zaznaczenia wykrytych problemów i kliknięcia Remove Now. W ten sposób należy sprawdzić wszystkie kategorie. Niestety pomimo stosunkowo szybkiego działania programu nie należy się spodziewać błyskawicznego zakończenia całego procesu. Jest to spowodowane dużą objętością plików rejestru, dlatego przed taką operacją warto zarezerwować sobie sporo wolnego czasu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można zatrzymać sprawdzanie systemu, a program jest bezzwłocznie gotowy do zamknięcia. "Udało nam się" jednak doprowadzić poprzez szybkie klikanie opcji do sytuacji, gdy program przestał odpowiadać, jednak było to tylko czasowe i po chwili wszystko wróciło do normy.

Jeden przycisk i Windows na medal

Wyszukiwanie zagrożeń nie jest zbyt intuicyjne

Ostatnim przyciskiem jest opcja skanowania systemu pod kątem niebezpiecznych programów, które uruchamiają się wraz z systemem - Hijacker Scan. Ten moduł niestety jest najsłabszy, bo opis wykrytych programów, wpisów rejestru oraz dodatków jest niezbyt zadowalający. Co prawda autorzy programu zaznaczają, że jest to moduł przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, jednak opis do komunikatora Gadu-Gadu o treści "Startup Item" nie jest zbyt precyzyjny. Niestety narzędzie ma problemy z klasyfikacją różnych zadań do odpowiedniej kategorii zagrożeń i prawie wszystkie programy uruchamiane z systemem są traktowane jako niewiadomego pochodzenia - nawet maszyna Java. Znacznie lepiej radzą sobie na tym polu nawet pakiety antywirusowe (np. ZoneAlarm Security Suite).

W trybie wyszukiwania zagrożeń użytkownik może skorzystać z kategorii zadań System Problem. Po jej kliknięciu można jednym przyciskiem usunąć zabezpieczenia nałożone przez złośliwe oprogramowanie na rejestr lub stronę domową w przeglądarce Internet Explorer. Ponadto są tam dostępne przyciski do naprawy najczęściej występujących problemów w systemie Windows - m.in. znikające ikony na pulpicie, problemy z uruchomieniem konsoli itp. Naprawa polega na wciśnięciu odpowiedniego przycisku i odczytaniu komunikatu o prawidłowym przeprowadzeniu naprawy.