Jeden system do chłodzenia grafiki i procesora

Chińska firma ID Cooling przedstawiła nową serię gotowych zestawów chłodzenia cieczą FROSTFLOW. Jeden model jest szczególnie ciekawy – ponieważ umożliwia chłodzenie karty graficznej oraz procesora jednym zamkniętym układem.

ID Cooling HUNTER DUET

ID Cooling HUNTER DUET

Mowa tutaj o modelu HUNTER DUET. Aby zamontować go w obudowie komputera wystarczy tylko pojedyncze miejsce na chłodnicę 240 mm, czyli po prostu dwa miejsca na wentylatory 120 mm umieszczone obok siebie (najczęściej na górnej ściance obudowy).

Zestaw składa się z dwóch miedzianych bloków – dla procesora oraz dla procesora karty graficznej a także chłodnicy 240 mm.

ID Cooling HUNTER DUET - chłodnica

ID Cooling HUNTER DUET - chłodnica

Chłodnica jest owiewana przez dwa 120 mm wentylatory o szybkości obrotowej 800 - 2000 obr./min (sterowanie PWM). Wentylatory są wyposażone w dodatkowe gumowe podkładki antywibracyjne.

ID Cooling HUNTER DUET - blok dla karty grafiki

ID Cooling HUNTER DUET - blok dla karty grafiki

Blok przeznaczony do montażu na karcie graficznej ma dodatkowy wentylator który owiewa jej układy zasilające chroniąc przed wysoką temperaturą.

W obu blokach wodnych producent zintegrował pompki o prędkości obrotowej 2500 obr./min z trwałym ceramicznym łożyskiem.

Zestaw jest przeznaczony dla wszystkich popularnych podstawek procesorów Intela (LGA2011/1366/1150/1155/1156/775) oraz AMD (AMD FM2+/FM2/FM1/AM3+/AM2+) .

Jeśli chodzi o karty graficzne na które możemy go zamontować to w komplecie znajdują się mocowania na następujące rozstawy śrubek:

• 58.4 x 58.4mm

• 53.3 x 53.3mm

• 51 x 61mm

Sugerowana przez producenta cena to 139,99 dolara. Rozwiązanie to wygląda ciekawie, szczególnie jeśli chcemy wybrać obudowę micro ATX z miejscem na chłodnicę 240 mm. Jego skuteczność będzie z pewnością w znacznej mierze zależała od tego na jakim procesorze oraz na jakiej karcie graficznej je zainstalujemy. Jeśli będzie to sześcio lub ośmio rdzeniowy procesor przeznaczony dla gniazda LGA2011 oraz karta graficzna taka jak GeForce GTX980 Ti temperatury pracy obu tych układów mogą być stosunkowo wysokie. Nawet jeśli oba wentylatory na chłodnicy będą pracowały z maksymalną prędkością. Jednak w przypadku chłodniejszych komponentów raczej nie ma się czego obawiać. Ostatecznie wydajność tego rozwiązania pokażą niezależne testy.

źródło: Overclock3D