Jeden terabajt na taśmie

Sony oświadczyła, że udało jej się stworzyć nową technologię zapisu danych na taśmach magnetycznych, która umożliwi produkcję kaset o pojemności dochodzącej do 1TB.

Firma Sony poinformowała, że dzięki odkryciu nowej technologii udało jej się wyprodukować taśmę magnetyczną o gęstości zapisu 6,5 GB na cal kwadratowy, czyli prawie 17 razy większej niż dotychczasowe komercyjne wersje bazujące na formacie AIT2 ( Advanced Intelligent Tape).

Format AIT2 pozwala na zapisanie na taśmie magnetycznej do 50 GB danych, a nowe formaty ATI3 i ATI4 umożliwić mają uzyskanie taśm o pojemności sięgającej 100GB i 200GB. Jednak to nie wszystko: po przetransformowaniu ich do formatu 8mm, nowa technologia Sony pozwoli na stworzenie taśm o pojemności 1TB (terabajt). Aby to osiągnąć inżynierowie z Sony będą musieli jeszcze rozwiązać problem powstawania szumów, bowiem przy tak dużej gęstości zapisu danych, zniekształcenia są bardzo prawdopodobne. Trwają prace nad systemem, który zagwarantuje, że powłoka magnetyczna na plastikowej taśmie jest idealnie równa.

Kolejny problem związany jest ze zwiększeniem ładunków statycznych: w odróżnieniu od normalnych 'twardzieli' (gdzie głowica czytająco/zapisująca nigdy nie dotyka powierzchni dysku) w przypadku taśm dochodzi do zetknięcia głowicy i nośnika, powodując wzrost napięcia do około 40V, co teoretycznie niszczy głowicę. Jednak zastosowanie taśm nie zawierających metalu pozwoli utrzymać ładunek statyczny na poziomie nie przekraczającym 5 V.

Firma Sony przewiduje, że taśmy wykorzystujące nową technologię zapisu pojawią się na rynku w roku 2003 lub 2004.

www.sony.co.jp


Zobacz również