Jedenaście domowych

Jak wiadomo, dobry komputer domowy powinien być bardzo wydajny, zwłaszcza w grach 3D, powinien też pełnić funkcje zestawu multimedialnego. Sprawdziliśmy, czy testowane zestawy spełniały te wymagania.

Jak wiadomo, dobry komputer domowy powinien być bardzo wydajny, zwłaszcza w grach 3D, powinien też pełnić funkcje zestawu multimedialnego. Sprawdziliśmy, czy testowane zestawy spełniały te wymagania.

Opłacalność

Opłacalność

Ponieważ zacierają się różnice między komputerami domowymi a biurowymi, trudno jednoznacznie oddzielić oba typy. Jednak jest parę cech charakteryzujących dobry zestaw domowy: po pierwsze, duża wydajność przetwarzania grafiki 3D, czego wymagają najnowsze gry; po drugie, możliwości multimedialne komputera, czyli dobra karta dźwiękowa, głośniki i najlepiej odtwarzacz DVD. Należy też pamiętać o pojemności twardego dysku - nie powinna być mniejsza niż 20 GB, ponieważ objętość gier i programów stale wzrasta. Bardziej wymagającym zalecamy dysk o pojemności powyżej 30 GB. Komputer domowy służy nie tylko do zabawy, ale i do pracy, trzeba zatem zadbać o to, aby zamontowany procesor był jak najwydajniejszy, a pamięć - jak największa. Obecnie niezbędne minimum to 128 MB, natomiast każdy dodatkowy megabajt podniesie komfort pracy z pakietami biurowymi czy aplikacjami do obróbki grafiki.

Decydując się na zakup komputera w określonej konfiguracji, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, istotny jest czas trwania gwarancji, obecnie przeważnie 24 miesiące w wypadku zestawu i 36 miesięcy w wypadku monitora. Niektóre firmy, na przykład JTT, oferują dodatkowo roczny serwis pogwarancyjny z bezpłatną robocizną, co warto wziąć pod uwagę. Trzeba też sprawdzić preinstalowany system - obecnie standardem jest Windows Me, czasami producenci dodają gry lub programy użytkowe.

Jeżeli cena komputera zbyt obciąża Twoją kieszeń, weź pod uwagę system ratalny. W tabeli podajemy przybliżoną wysokość miesięcznej raty kredytu zaciągniętego na dwa lata.

Co w testach?

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Podstawowym kryterium w naszym teście zestawów była ich cena, która nie mogła przekroczyć 5500 zł brutto, wliczając w to koszt monitora.

Ustalając tak wysoki próg, spodziewaliśmy się zestawów maksymalnie rozbudowanych o dodatkowe urządzenia, takie jak: skaner, drukarka, głośniki czy też dodatkowe oprogramowanie. Niestety, w większości przypadków brakuje nawet głośników, co zmusza potencjalnego nabywcę do wydania kolejnych kilkudziesięciu złotych.

Monitory tanieją i dlatego prawie wszystkie dostarczone nam do testów miały kineskopy o przekątnej 17 cali, tylko w zestawach Acera użyto 15-calowych, chociaż same zestawy były jednymi z najdroższych.

Jak testowaliśmy?

Na ocenę końcową składały się trzy czynniki:

<font color="red">Możliwości - ocena zależała głównie od: pojemności twardego dysku, typu napędu, procesora, karty graficznej, dźwiękowej i wielkości pamięci.

<font color="red">Jakość - ocena zależała głównie od: liczby slotów pamięci, PCI, dostępu do procesora, pamięci, gniazd dysków, dodatkowego oprogramowania, długości gwarancji i jakości dokumentacji.

<font color="red">Wydajność - ocena zależała od wyniku testów:

3DMark 2001 (30%), SYSMark 2001 (30%), Quake Arena (20%), HD Tach (10%) oraz CD Speed (10%).

<font color="red">Ocena końcowa została wyliczona według wzoru:

ok = (0,5*wydajność) + (0,3*możliwości) + (0,2*jakość)

Wszystkie testy przeprowadziliśmy bez zmian konfiguracji zainstalowanego systemu i oprogramowania.

Przegrani i zwycięzcy

Parametry i ocena testowanych zestawów komputerowych

Parametry i ocena testowanych zestawów komputerowych

Jak się okazało, nie zawsze za duże pieniądze można oczekiwać dobrego produktu. Przykładem są zestawy Acera, jedne z najdroższych, a oferujące 15-calowe monitory i mizerną wydajność (większość testów okazała się dla nich za trudna), spowodowaną niską wydajnością procesora i karty graficznej. W przypadku Veritona 3200 karta graficzna została nawet zintegrowana z płytą główną. Wykaz wad obydwu zestawów znacznie przekracza objętość tego tekstu, ale podsumowując: kto rozważa zakup komputera, na pewno nie weźmie pod uwagę produktów Acera z uwagi na wysokie koszty, mizerną wydajność i takież możliwości.

JTT Adax sBravo A1400M40

Jak pokazują wyniki naszego testu, w pełni zasługuje na pierwsze miejsce. Znokautował konkurentów, z których najlepszy ustępuje mu o trzy punkty. Na tak wysoką ocenę wpłynęło kilka czynników: bardzo duża wydajność w aplikacjach biurowych oraz internetowych i świetne wyniki w testach 3D. Jedynie ten zestaw został wyposażony w kartę graficzną z najnowszym układem Nvidii GeForce3 firmy Gigabyte, a dodatkowe złącze na karcie DVP umożliwia podłączanie monitora LCD. Zastosowanie tak wydajnego układu graficznego wpłynęło na doskonałe rezultaty w testach 3DMark 2001 i Quake III Arena, najlepsze z osiągniętych przez testowane zestawy. Z kolei dzięki procesorowi AMD Athlon 1,4 GB i 128 MB pamięci DDR zestaw zajął pierwsze miejsce w teście z zastosowaniem aplikacji biurowych oraz internetowych. Ciekawostką jest użyta płyta główna, która umożliwia montaż zarówno zwykłych pamięci SDRAM, jak i DDR (po 2 sloty na każdy rodzaj). Twardy dysk o pojemności 40 GB w zupełności wystarcza do przechowywania danych, a kieszeń, w której jest montowany, znacznie ułatwia jego transport. Tak dobre zestawienie sprzętu zamyka karta dźwiękowa Sound Blaster Live!, wewnętrzny faksmodem 56 Kb/s i 17-calowy monitor Hyundai DeluxScan V770.

Informacje: JTT Computer, tel.(71)3475800, www.jtt.com.pl

Cena: 4999 zł

Optimus Prestige XM 1500 DVD FM

Produkt Optimusa to jedyny w naszym teście zestaw z nowym procesorem Intel Pentium 4 1,5 GHz. Tak wydajna jednostka centralna zagroziła pozycji obydwu zestawów firmy JTT, ale z powodu zastosowanie znacznie mniej wydajnego układu graficznego NVIDIA GeForce2 MX, wyniki Prestige XM 1500 w 3DMark 2001 i Quake III Arena były gorsze o ponad połowę od rezultatów zwycięzcy. Zastosowanie procesora Intel Pentium 4 oraz 128 megabajtów pamięci zaowocowało natomiast dobrymi wynikami w testach aplikacji biurowych i internetowych - zestaw osiągnął wysoką drugą lokatę z łącznym wynikiem 122 punkty.

Na uwagę zasługuje obudowa, która wyróżnia się ładną stylistyką i aż trzema wolnymi kieszeniami 5,25. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na jej przednim panelu wejść ze złączami USB, co znacznie upraszcza podłączanie dodatkowych urządzeń, bo nie trzeba wyciągać komputera spod biurka lub sięgać do tylnej ścianki. Zestaw wyposażony jest w napęd DVD o prędkości 12x, 30-gigabajtowy twardy dysk z interfejsem ATA-100, który w zupełności wystarczy do domowych zastosowań. Wchodzący w skład zestawu 17-calowy monitor OptiView 17LT99 nie odbiega zbytnio parametrami wyświetlanego obrazu od rezultatu konkurentów.