Jedenastu Chińczyków skazanych za piractwo

Chiński sąd skazał jedenaście osób za nielegalną dystrybucję oprogramowania firmy Microsoft. Straty oceniono na 2 miliardy dolarów. Członkowie gangu spędzą w więzieniu od półtora roku do 6,5 lat.

Chiński sąd udowodnił oskarżonym nielegalne rozprowadzenie oprogramowania wartego, bagatela, 2 miliardy dolarów! Programy były bardzo dobrze podrobione i wyglądały jak produkty oryginalne. Nielegalne systemy i aplikacje Microsoftu dystrybuowane były co najmniej w 36 państwach i obejmowały 19 różnych produktów, w 11 wersjach językowych. Znalazły się wśród nich systemy Windows XP i Windows Vista oraz pakiet Office 2003.

Chiński rynek znany jest na świecie z dużej skali piractwa. Rząd USA wystosował nawet w tej sprawie wniosek do Światowej Organizacji Handlu (w 2007 roku), gdzie mowa była m.in. o tym, iż Chiny sprzyjają piractwu, a tamtejsze prawo autorskie posiada wiele uchybień. Pekinowi zarzucono także brak konsekwentnej walki z piractwem. Po dziś dzień na targach i bazarach zakupić można bez problemu nielegalne filmy, muzykę czy oprogramowanie.

Straty, jakie firmy ponoszą co rok przez chińskich piratów są liczone w miliardach dolarów.