Jedna trzecia pracowników gotowa jest kraść wrażliwe informacje swojego pracodawcy

Według Infosecurity Europe, ponad jedna trzecia pracowników może zdecydować się na kradzież wrażliwych informacji swojej firmy, jeżeli będzie mogła uzyskać z takiej kradzieży istotne korzyści.

Badanie przeprowadzone przez organizatora konferencji związanych z bezpieczeństwem pokazują, iż wśród pracowników skłonnych do kradzieży wrażliwych danych, 63 proc. oczekuje gratyfikacji za ponoszone ryzyko na poziomie co najmniej 1 miliona funtów, podczas gdy 10 proc. chciałoby mieć z tego możliwość spłacenia swoich długów. Minimaliści - 2 proc. - gotowi są to zrobić za wystawną kolację.

Infosecurity Europe podaje także, że 68 proc. pracowników jest przekonana, iż kradzież wrażliwych danych firmy jest łatwa, a 88 proc. potwierdza, że informacje, do których mają dostęp przedstawiają istotną wartość.

Zobacz również:

  • Oszustwa na Instagramie - oto pięć sposobów. Poznaj je i uniknij wpadki
  • Cyberprzestępcy manipulują rzeczywistością
  • NortonLifeLock i Avast PLC łączą się w jedną firmę

Przestępcy są biegli w wynajdywaniu takich nielojalnych pracowników, którzy mogą być nakłaniani do wynoszenia istotnych informacji należących do ich pracodawców, dlatego też organizacje powinny zwracać większą uwagę na odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie ochrony wrażliwej informacji i stosować odpowiednie technologie i procesy zabezpieczające przed udostępnianiem wrażliwej informacji nieupoważnionym pracownikom, a także wprowadzać i egzekwować politykę bezpieczeństwa zapewniającą zgodność z obowiązującymi przepisani w zakresie ochrony danych.