Jedna z największych kradzieży Bitcoinów w historii

Kryptowaluta Bitcoin podlega tym samym działaniom, co i prawdziwa. A skoro można za jej pomocą dokonywać transakcji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją również... ukraść.

Nieznany haker zdołał ominąć zabezpieczenia "kopalni", a jego łupem padły Bitcoiny o łącznej wartości 83 tysięcy dolarów (ponad 250 tysięcy złotych). Podczas operacji został użyty protokół Border Gateway (BGP), a do maszyn kopiących kryptowalutę haker dostał się przy użyciu 19 różnych dostawców Internetu oraz 51 sieci firmowych. Pozwoliło to na przekierowanie połączeń "górników" do kontrolowanej przez niego kopalni, gdzie trafiło wszystko, co wykopali inni użytkownicy. Dell SecureWorks Counter Threat Unit (CTU) informuje, że zidentyfikował exploit użyty do akcji.

Przez cztery długie miesiące nikt nie zauważył, że praca "kopalni" nie trafia na jego konto, a w tym czasie haker wzbogacił się o wspomniane na początku Bitcoiny o wartości 83 tysięcy dolarów. Aktualnie 1 Bitcoin ma wartość 589 dolarów, więc skradziono ponad 140 sztuk tej waluty. CTU uspokaja, że szanse na przyszłe ataki tego typu są "minimalne", ponieważ wszystkie portfele używane do gromadzenia Bitcoinów zostały już poinformowane o zagrożeniu i zabezpieczone przed exploitem.