Jedni z największych piratów w Europie aresztowani

Bułgarska policja aresztowała dwóch mężczyzn podejrzanych o stworzenie jednego z największych w Europie pirackich serwisów Internetowych. Według przedstawicieli władz, założona przez nich witryna umożliwiała pobranie ponad 20 milionów piosenek i kilkuset filmów. Wszystko to po opłaceniu stałego, miesięcznego abonamentu w wysokości około 8 złotych.

Nie działająca już witryna www.arenabg.com była jedną z najpopularniejszych stron internetowych w Bułgarii. I nic dziwnego, oferowała miliony plików a system naliczania opłat przypominał niemal legalnie działające serwisy. Był jednak dużo wygodniejszy - wystarczyło opłacić miesięczny abonament (4 lewy - około 8 złotych) zamiast płacić za każdy utwór oddzielnie. Dzięki tak niskim opłatom, serwis szybko zyskał ogromną popularność. Straty, jakie przemysły fonograficzny i filmowy poniosły w wyniku działań piratów szacuje się na 30 milionów dolarów. Według przedstawicieli bułgarskiej prokuratury, była to jedna z najskuteczniejszych Internetowych pirackich stron w Europie.

W tej chwili nie wiadomo, jaki duże wyroki grożą aresztowanym piratom. Ochrona własności intelektualnej nie jest bowiem łatwo egzekwowalna w Bułgarii, przede wszystkim z powodu niezbyt precyzyjnych rozwiązań prawnych w tej dziedzinie. Obecnie wiadomo jedynie, iż podejrzani zostali wypuszczeni za kaucją w wysokości 10000 lewów (ok. 20 tys. złotych) i będą odpowiadać z wolnej stopy.

Zobacz również:

  • Jaki internet na kartę w Bułgarii? Oferty dla turystów, dzięki którym będziesz miał kontakt ze światem

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: