Jednopikolitrowa kropla i 9600x2400 dpi po raz pierwszy

Czy nowe rekordy to sztuka dla sztuki?

Kłopoty z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie ma nawet sam producent, który za swój sztandarowy model uznał drukarkę z kroplą dwupikolitrową i rozdzielczością 4800x2400, ale za to wyposażoną w ośmiokolorową paletę atramentów, a nie tytułową rekordzistkę, w której do dyspozycji jest tylko pięciokolorowy zestaw CMYK z podwójnym czarnym: pigmentowym używanym do tekstu i rozpuszczalnikowym do zdjęć. Na razie nie doszło do połączenia najlepszych cech obu wyjątkowych modeli: precyzji z gamą kolorów poszerzoną o zielony i czerwony.

Marketingowy skrót PIXMA powstał z połączenia dwóch słów: pixel i maksimum. Chodzi o wyróżnienie modeli z nowym wzornictwem, zajmujących niewiele miejsca na półce i - co ważniejsze - wyposażonych w dwie ścieżki papieru, jedną tradycyjną, w kształcie litery J, z wyjściem do przodu, oraz drugą, podobną do U, z pionowym odbiornikiem, przydatnym w ciasnocie. Do tego dochodzi wbudowany dupleks i możliwość drukowania na kompaktach i PictBridge - system druku bezpośredniego z aparatów cyfrowych. Do kompletu mamy papier fotograficzny do dwustronnego zadruku, na razie dostępny tylko w formatach A4 i 13x18 cm. Druk bez marginesu możliwy jest na nośnikach wielkości A4, 13x18, 10x15 cm i karty kredytowej. Wszystkie mają sterowniki do systemów Windows i ostatnich wersji MacOS. Zasadniczo łączą się z komputerem przez USB.

Ośmiokolorowy zestaw rozpuszczalnikowych atramentów w terminologii Canona nazywa się ChromaPLUS. Poza CMYK-iem, jasnym cyjanem i magentą w skład zestawu wchodzą jeszcze dwie barwy do tej pory budowane z mieszania innych. Dzięki używaniu czystych, a nie mieszanych barwników poszerzyła się gama kolorów w kierunku czerwonego o 60, a zielonego o 30 procent. W ten sposób możliwości chromatyczne drukarki i ideału w postaci kolorów na filmie pozytywowym upodobniły się do siebie.

Sztandarowy model ma swoją historię. Kiedy trzy miesiące temu Canon wprowadzał na rynek urządzenia z rozszerzoną gamą barw, pojawiły się jednocześnie dwa modele. Ośmiokolorowa, uzupełniona o zielony i czerwony tusz atramentówka formatu A3+ i dziwnie upośledzony, bo tylko siedmiokolorowy, pozbawiony zielonego barwnika model A4. Było jasne, że upośledzenie mniejszego jest chwilowe. Wprowadzenie drukarki iP 8500 kończy ten okres. Ma ona 6144 dysze, przez które może wystrzelić 147 milionów kropli na sekundę. Zdjęcie formatu A4 bez marginesów drukuje się 34 sekundy, a pocztówka 21 sekund.

Kolejny model, iP6000D, jest sześciokolorową drukarką fotograficzną przygotowaną do korzystania z kart pamięci aparatów cyfrowych, a także do bezprzewodowej współpracy z telefonami komórkowymi wyposażonymi w kamery. Kolorowy LCD pomaga w przeglądaniu i wyborze zdjęć do druku. Za pomocą wewnętrznego oprogramowania można zdjęcie przyciąć, skorygować kolory i poprawić wady, częste na zdjęciach portretowych.

Canon eksperymentuje z atramentami, chociaż używa receptur od dawna stosowanych. Efektem tych prób jest ContrastPLUS, pięciokolorowy zestaw atramentów. Nie mogąc pogodzić sprzecznych oczekiwań w stosunku do czarnego barwnika, który z jednej strony, powinien się dobrze mieszać ze swoimi kolorowymi partnerami na osnowie rozpuszczalnej, a z drugiej - zapewniać dobre krycie i kontrast, wysoko ceniony w wydrukach tekstowych, Canon postąpił tak, jak można było oczekiwać po producencie wytwarzającym dysze z niezwykła łatwością. Po prostu wstawiono dodatkowy segment w głowicy na drugi rodzaj czarnego atramentu. Dzięki temu do druku tekstowego wykorzystuje się odmianę pigmentową, a do zdjęć - rozpuszczalną. Oba czarne, tak jak pozostałe kolory, mają zbiorniki niezależne od siebie. W eypadku wyczerpania zasobów wymienia się tylko kałamarz odpowiedniego koloru.

ContrastPLUS zastosowano w obu pozostałych drukarkach, iP4000R oraz tytułowej rekordzistce, iP5000. Mają one podobne nominalne tempo druku, 25 stron na minutę w czerni i 17 w kolorze. Dłużej trwa druk wysokiej jakości, na jedną stronę kolorowego dokumentu formatu A4 potrzeba 26, a na zdjęcie 10x15 w najwyższym trybie - 36 sekund.

Oba rekordowe parametry iP5000 są ze sobą związane, gdyż dopiero zmniejszenie wielkości kropli atramentu uczyniło sensownym powiększenie rozdzielczości. Obie zmiany powinny mieć pozytywny wpływ na jakość trudnych wydruków, ale z realną oceną powstrzymajmy się do testów.

PIXMA iP4000R jest modelem sieciowym. Wyposażona została w serwer druku zarówno z gniazdkiem Ethernet, jak i anteną WiFi. Drukarka sama obsługuje kolejkę chętnych, może korzystać z kilku systemów szyfrowania, ochrony za pomocą hasła, może też zablokować dostęp posiadaczom pewnych adresów MAC.

Kombajny wielofunkcyjne różni tylko wyposażeniem MP430 w automatyczny podajnik dokumentów do skanowania. Drukują w tempie 18 mono i 13 stron kolorowych na minutę, ale już druk zdjęcia w formacie pocztówki trwa minutę. Oba wyposażono w skaner 1200 dpi i kolorowy faks. Urządzenia nie mają sterowników do MacOS. (mc)