Jedność w wielkości - Sony DAV-S300

W ostatnim numerze zapoznaliśmy się z dwoma zestawami plasującymi się w budżetowym przedziale cenowym. Pod naszą lupą znalazł się czteroelementowy zestaw Technicsa i zintegrowany w jednej obudowie Panasonic. Tym razem przetestujemy następny z systemów, określany mianem budżetowca.


W ostatnim numerze zapoznaliśmy się z dwoma zestawami plasującymi się w budżetowym przedziale cenowym. Pod naszą lupą znalazł się czteroelementowy zestaw Technicsa i zintegrowany w jednej obudowie Panasonic. Tym razem przetestujemy następny z systemów, określany mianem budżetowca.

Jako że ostatni test spotkał się z dużym zainteresowaniem, postaramy się w kolejnych numerach przedstawiać najnowsze rozwiązania coraz to prężniejszych producentów.

Małe pudełko od razu zwróciło moją uwagę. To, co ujrzałem po jego otwarciu było zdumiewające. Amplituner wielokanałowy zintegrowany z odtwarzaczem DVD/CD w jednej obudowie, pięć drobnych satelitów i pasywna kolumna niskotonowa. Głównymi elementami zestawu jest pięć identycznych kolumn typu miniaturowego, stanowiących brzmieniową podstawę systemu. Każda z nich cechuje się specyficznym kształtem: szeroka z przodu, zwężająca się ku tyłowi srebrnoszara obudowa z zamontowaną na stałe siatką zabezpieczającą może z powodzeniem stanowić efektowny dodatek do każdego umeblowania. Kolumny są wentylowane małym otworem bass-refleksu, mają również gwintowane gnizdo umożliwiające zamontowanie na stojaku. W odróżnieniu od testowanych poprzedników: Panasonica i Technicsa, kolumny SS-TS300 zawierają zaciski pozwalające na ich odłączenie i zastosowanie innych głośników. Niestety, ze względu na specyficzny rodzaj gniazd wzmacniacza nie można użyć kabli wyższej jakości.

Kolumna basowa

Moduł niskotonowy to niewielkich rozmiarów srebrnoszara kolumna. Membrana głośnika zamontowana jest na lewej ścianie obudowy. Konstrukcja subwoofera zakłada wysokie ciśnienie powietrza w obudowie, dlatego też otwór wentylujący jest dość duży i skierowany do przodu. Również w przypadku kolumny basowej zastosowano system zaciskowych gniazd głośnikowych. Przedni, niezwykle wąski front jest wyposażony w niewielki i mało czytelny wyświetlacz umieszczony po prawej stronie. Znajduje się tam nieduże, ale dość masywne pokrętło poziomu głośności. Tuż pod nim znajduje się wejście słuchawkowe obsługiwane przez mały wtyk typu jack. Ponadto przedni panel zaopatrzony jest w kilka przycisków odpowiedzialnych za obsługę tunera i dostęp do poszczególnych ustawień w menu płyty oraz urządzenia. Zdziwienie budzi bardzo cicho pracujący mechanizm szuflady. Zdecydowanym minusem był natomiast przydźwięk we wszystkich podłączonych głośnikach podczas przechodzenia z trybu czuwania do trybu odtwarzania.

Tylny panel nie zaskakuje niczym szczególnym. Znajdujemy na nim cyfrowe wyjście na subwoofer, wyjścia S-Video i wideo oraz grupę gniazd antenowych i sekcje umożliwiające podłączenie dodatkowych źródeł dźwięku. Specyficzne dla DAV-S300 są gniazda głośnikowe wyróżniające się kolorowymi etykietami, do których są przyporządkowane poszczególne kable głośnikowe zaopatrzone w kolorowe opaski, jednoznacznie wskazujące miejsce przyłączenia. Aby konfiguracja była jeszcze prostsza, pojedyncze kolumny głośnikowe mają naklejki w kolorach odpowiadających kablom i gniazdom głośnikowym. Tego typu rozwiązania wykluczają podłączenie głośników w tak zwanej przeciwfazie.

Uzupełnieniem zestawu jest pilot RM-SS300. Dzięki całej gamie przycisków daje możliwość zdalnego sterowania niemalże wszystkimi funkcjami systemu. Duży, ale dość lekki ma dwie płaszczyzny z klawiszami. Pierwsza znajduje się pod otwieraną klapką i dysponuje wszystkimi funkcjami odpowiedzialnymi za regulację telewizora i niektórych opcji dźwięku wielogłośnikowego. Na drugiej, wierzchniej płaszczyźnie umieszczono między innymi klawisze trybów odtwarzania, obsługi menu oraz numerycznego dostępu do poszczególnych chapterów lub ścieżek dźwiękowych.