Jedziesz na urlop? Pamiętaj o wirusach

Wybierasz się na południe Europy lub do Meksyku? Jeżeli zabierasz ze sobą komputer, musisz pamiętać, żeby dobrze go zabezpieczyć, bo oprócz pamiątek z wakacji możesz przywieźć pakiet wirusów.

Statystyki firm antywirusowych pokazują, że w takich krajach jak Francja, Włochy czy Hiszpania użytkownicy komputerów są dużo bardziej narażeni na infekcję ze strony szkodliwego oprogramowania, niż w Polsce. Niedawno pisaliśmy na temat wakacji i wirusów. Więcej możesz przeczytać w materiale Wakacyjne zagrożenia wirusowe

"Turyści wybierający się w egzotyczne kraje szczepią się przeciwko występującym tam chorobom. My zalecamy podobne praktyki w stosunku do przenośnego komputera, który chcemy zabrać w podróż" - radzi Piotr Walas, dyrektor techniczny firmy Panda Software Polska. "Cyberprzestępcy liczą nie tylko na wakacyjne uśpienie czujności internautów, ale także na to, że wśród wielu wakacyjnych wydatków drobna kwota, która zniknie z konta nie zostanie nawet zauważona. Świadczy o tym zwiększona aktywność zagrożeń mających na celu uzyskanie korzyści finansowych" - dodaje Walas.

Jedziesz na urlop? Pamiętaj o wirusach

Kraje europejskie o największej ilości szkodliwego oprogramowania wg Panda Software

Oto kilka porad, które warto sobie wziąć do serca nie tylko w trakcie urlopu:

- zainstalować i zaktualizować program antywirusowy;

- wykonać dodatkowe skanowanie darmowym narzędziem online, szczególnie przed wejściem na stronę banku internetowego;

- zainstalować, włączyć i sprawdzić ustawienia osobistego firewalla;

- podczas łączenia się z Internetem w miejscach publicznych wyłączyć udostępnianie plików Windows;

- wyłączyć nieużywane w danej chwili radiowe interfejsy sieciowe, np. Bluetooth;

- zachować zdrowy rozsądek i podstawowe reguły bezpiecznego korzystania z Internetu), tzn. nie otwierać nieznanych załączników, nie odpowiadać na mailowe prośby banku o potwierdzenie danych osobowych, itp.

Zobacz także nasz dział poświęcony bezpieczeństwu oraz programom antywirusowym.