Jeff Bezos buduje park biznesowy w kosmosie

Blue Origin i Sierra Space zbudują komercyjny, wielofunkcyjny park biznesowy w kosmosie. Wiemy, jak będzie wyglądać.

źródło: Blue Origin, Youtube

Firmy Blue Origin i Sierra Space ujawniły plany umieszczenia komercyjnej stacji kosmicznej o nazwie Orbital Reef na niskiej orbicie okołoziemskiej w latach 2025-2030, czyli w czasie wycofania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Posunięcia mające na celu zastąpienie ISS komercyjnym odpowiednikiem nabrały rozmachu. Najnowsza z propozycji ma być orbitalną rafą sponsorowaną przez Boeing, Redwire Space, Genesis Engineering Solutions i Arizona State University. Specyfikacje satelity nie zostały jeszcze ujawnione, ale zostały nakreślone szczegóły podstaw programu.

Zobacz również:

  • NASA przekazała 415 mln dolarów na rozwój komercyjnych stacji kosmicznych

Blue Origin zbuduje moduły rdzenia o dużej średnicy i wielorazowy, ciężki system startowy New Glenn, który umieści je na orbicie, a Sierra Space dostarczy moduł dużego zintegrowanego elastycznego środowiska, moduł węzłowy i samolot kosmiczny Dream Chaser do przewozu załogi i zaopatrzenia. Resztą zajmą się współpracujący sponsorzy, a po uruchomieniu Orbital Reef będzie otwarty dla szerokiej gamy międzynarodowych klientów i stanie się prawdziwym, wielofunkcyjnym parkiem biznesowym.

Stacja będzie wykorzystywana do badań, produkcji, turystyki, edukacji i innych zadań. Otwarta architektura pozwoli zapewnić koje modułowe, porty pojazdów, narzędzia i inne elementy w oparciu o potrzeby klientów i rozwój rynku. Brent Sherwood, starszy wiceprezes ds. zaawansowanych programów rozwoju dla Blue Origin dodaje:

Przez ponad sześćdziesiąt lat NASA i inne agencje kosmiczne rozwijały orbitalne loty kosmiczne i miejsca zamieszkania w kosmosie, przygotowując nas do komercyjnego startu w tej dekadzie. Poszerzymy dostęp, obniżymy koszty i zapewnimy wszystkie usługi i udogodnienia potrzebne do normalizacji lotów kosmicznych. Dynamiczny ekosystem biznesowy będzie rósł na niskiej orbicie okołoziemskiej, generując nowe odkrycia, nowe produkty, nowe rozrywki i globalną świadomość.

Zobacz film prezentujący Orbital Reef:

Zobacz także: NASA znalazła pierwszą planetę spoza naszej galaktyki

Źródło: newatlas.com