Jelenia Góra: komunikatorowy pedofil zatrzymany

W ręce policjantów z Jeleniej Góry wpadł 25-letni mężczyzna podejrzany o "nakłanianie małoletniej do poddania się czynnościom seksualnym". Wykorzystywał on w tym celu jeden z komunikatorów internetowych.

Jeleniogórscy policjanci ustalili, że mężczyzna komunikował się z 13-letnią dziewczynką za pośrednictwem komunikatora internetowego oraz telefonu komórkowego - w rozmowie z nią udawał 15 latka.

Na ślad pedofila natrafiono dzięki informacji przekazanej przez mieszkańca Wrocławia. Podejrzany został zatrzymany w swoim miejscu zamieszkania, czyli w jednej z podjeleniogórskich miejscowości. Stróże prawa zabezpieczyli w jego domu komputer i telefon komórkowy.

Zatrzymany 25-latek trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Na stronie Komendy Głównej Policji ukazały się w związku z tym zdarzeniem również porady, które mają pomóc w ochronie dzieci przed zagrożeniami czyhającymi na nie w Internecie. Przytaczamy je poniżej:

Przede wszystkim rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Uświadom mu, że w sieci znajdują się treści, których powinno unikać. Ustal z nim zasady korzystania z Internetu. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to zakaz korzystania z sieci. Nie od dziś wiadomo, że zakazany owoc kusi najbardziej.

Warto mówić dzieciom o czterech prostych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z Internetu:

- Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.

- Chroń swoją anonimowość. W Internecie lepiej nie podawać imienia i nazwiska, od tego jest tzw. nick, czyli sieciowy pseudonim.

- Jeśli chcesz się spotkać z kimś poznanym w sieci, to w miejscu publicznym. Oczywiście rodzice powinni wiedzieć, z kim i gdzie spotyka się ich dziecko.

- Jeśli coś Cię zaniepokoi, zawstydzi, czy przestraszy, powiedz o tym dorosłemu.

Dużą pomocą dla rodzica mogą być programy filtrujące treści internetowe. Pozwalają one:

- blokować strony zawierające pornografię, przemoc, wulgarne słownictwo i inne szkodliwe treści.

- zablokować komunikatory internetowe, czaty oraz możliwość ściągania plików z Sieci

- dodatkowo programy pozwalają na ustalenie limitów czasowych korzystania z Internetu przez dziecko


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: