Jelly Bean drugi miesiąc z rzędu najpopularniejszą wersją systemu Android

Stojąca za rozwojem systemu Android firma Google średnio raz na miesiąc publikuje informacje dotyczące udziału w rynku poszczególnych wersji systemu Android. Już w zeszłym miesiącu najnowszy Jelly Bean przegonił przestarzały Gingerbread. Przewaga ta cały czas rośnie.

Android to mobilny system operacyjny opracowywany przez firmę Google. W przeciwieństwie do iOS, skorzystać mogą z niego wszyscy chętni producenci. Każdy z nich może przystosować system do swoich potrzeb i tworzyć własne nakładki wizualne. Ale urządzeń z Androidem są tysiące, a proces aktualizacji wydłuża się przez te zmiany w nieskończoność.

Każdą nową wersję oprogramowania opracowaną przez producenta musi zaakceptować nie tylko samo Google, ale też operator, który dostarczył urządzenie użytkownikowi końcowemu. Z tego powodu mamy doczynienia ze zjawiskiem fragmentacji systemu, gdzie jedynie mała grupa użytkowników korzysta z jego najnowszej wersji.

statystyki-android

statystyki-android

Ze statystyk dla deweloperów aplikacji, opublikowanych przez samo Google, wynika, że wśród urządzeń, które łączyły się ze sklepem Google Play, z wersji Jelly Bean korzysta obecnie 40,5% użytkowników. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pierwszy Jelly Bean 4.1 zaprezentowany został już ponad rok temu. Młodsza wersja 4.2 o tej samej nazwie kodowej jest zainstalowana na zaledwie 6,5% urządzeń. A przecież pojawiła się jeszcze nowsza odsłona Jelly Bean, tym razem o numerze 4.3.

Dwuletni 2.3 Gingerbread cały czas traci i obecnie jest już na poziomie 33,1%. Wersje 1.6 Donut, 2.1 Eclair, 2.2 Froyo i przeznaczony tylko dla tabletów 3.0 Honeycomb zbliżają się do granicy błędu statystycznego, podczas gdy nadal popularny 4.0 Ice Cream Sandwich też traci udziały i obecnie jego wynik to 22.5%.