Jesienne porządki w systemie Windows

Listopad to idealny czas na robienie porządków w systemie - za oknem zimno i wietrznie, a wieczory są coraz dłuższe. W szkołach nauka rozpoczęła się na dobre i nie można sobie pozwolić na utracone wypracowanie z języka polskiego, bo "komputer odmówił współpracy". To oczywiście dotyczy każdego domowego peceta, niezależnie od wieku użytkownika. Przedstawiamy kilka programów do usuwania zbędnych aplikacji, czyszczenia dysków oraz optymalizacji rejestru. Wystarczy poświęcić kilka godzin, aby Twój system działał szybciej i stabilniej.

Jesienne porządki w systemie Windows
Za oknem już na dobre rozpoczęła się jesień - deszczowa pogoda nie zachęca do spacerów, ani do uprawiania sportów na powietrzu. W przydomowych ogródkach widać zgrabione liście, przekopane grządki i inne oznaki zbliżającej się zimy. Właśnie teraz zachęcamy Was do przyjrzenia się swojemu komputerowi, a głównie systemowi operacyjnemu, który przez kilka miesięcy beztroskiej zabawy lub wzmożonej pracy stał się bardziej ospały i mniej stabilny. To wynik instalowania programów, gier i innych gadżetów, które "były wtedy najbardziej potrzebne". Dema gier, filmiki z Internetu, wielokrotnie instalowane kodeki, programy upiększające pulpit, wygaszacze ekranu oraz inne tego typu programy to typowe "spowalniacze", które czas usunąć z systemu. Warto również oczyścić rejestr i zastanowić się nad uaktualnieniem przeglądarki stron WWW.

Usuwanie

Niestety, usuwanie plików z systemu Windows nie jest wcale proste, a wszystko zależy od staranności pracy programisty, który projektował instalator danego programu. Najczęściej bywa tak, że aplikacje po odinstalowaniu z Panelu Sterowania pozostawiają swoje katalogi z kilkoma plikami oraz wpisy w rejestrze, które spowalniają np. uruchamianie Windows. Jeśli robisz regularne punkty przywracania systemu możesz skorzystać z tej funkcji i "przeskoczyć" do stanu sprzed instalacji np. kilku gier internetowych. Jeśli jednak nie jesteś tak skrupulatny, warto skorzystać ze specjalnego narzędzia, które kasuje wszystkie niepotrzebne pliki. Oto kilka przykładów.

Jesienne porządki w systemie Windows
Easy Uninstaller to specjalny asystent, który zarządza instalowaniem programów w systemie Windows. W przypadku problemów z ich usunięciem Easy Uninstaller pomoże w oczyszczeniu. Dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi graficznemu użytkownik nie musi posiadać zaawansowanej wiedzy w obsłudze systemu. Często instalatory programów pozostawiają na dysku szczątkowe pliki konfiguracyjne oraz informacje w rejestrze. W przypadku korzystania z prezentowanego narzędzia wszystkie wpisy są usuwane. Program oczywiście tworzy kopię zapasową plików rejestru i można je odzyskać w przypadku problemów ze stabilnością lub działaniem komputera. Co więcej, zaawansowani użytkownicy mogą samodzielnie dodawać i usuwać takie wpisy. Generowany raport na temat posiadanych programów ułatwia również poszukiwanie dodatków reklamowych i szkodliwych robaków. Pobierz plik

Total Uninstal to kolejny monitor sprawdzający, czy wszystkie instalowane w systemie operacyjnym programy zostały prawidłowo usunięte. W razie potrzeby można skorzystać z niego jako programu do usuwania pozostałości po aplikacjach. Zasada działania jest prosta - przed instalacją czegokolwiek tworzony jest obraz systemu a po instalacji czynność ta jest powtarzana. Foldery systemowe i pliki rejestru zostają porównane i w razie opornych programów mogą być przywrócone do stanu poprzedniego. Aplikacja stanowi dodatkowe zabezpieczenie Windows przed złośliwymi oprogramowaniem pobranym z Internetu. Pobierz plik