Jeśli kupować RAM, to teraz

Ceny modułów pamięci operacyjnej dramatycznie spadają, a może być jeszcze taniej. Rozbudowa komputera o dodatkowe gigabajty RAM-u jest coraz bardziej opłacalna.


PC World Testy - pamięci RAM

Przyczyn obniżek cen modułów pamięci należy dopatrywać się w niższej od spodziewanej sprzedaży komputerów osobistych w 2010 r. Za to, że sprzedaż PC ucierpiała, najłatwiej zrzucić winę na tablety, na czele ze szturmującym rynek iPadem i kolejnymi jego "klonami". Sytuacja jest jednak bardziej złożona, na co zwracają uwagę firmy analityczne Gartner i IDC. Po pierwsze, w czasie kryzysu użytkownicy ograniczają wydatki na elektronikę; po drugie, podaż układów DRAM przewyższyła popyt.

Zobacz również:

  • Ważna nowość w iOS! Aplikacje zadziałają szybciej
  • Pamięć DDR3 nie znika - wręcz przeciwnie

Producenci układów pamięci znaleźli się w trudnym położeniu. Firma OCZ podjęła nawet decyzję o całkowitym wycofaniu się z rynku pamięci: w trzecim kwartale 2010 r. obroty spółki związane ze sprzedażą RAM wyniosły 6 mln USD - aż o 16 mln mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Redaktorzy serwisu DRAMexchange.com, śledzącego zmiany na rynku pamięci, podkreślają, że w grudniu 2010 r. ceny układów DRAM spadły o połowę w porównaniu z ubiegłorocznym cenowym szczytem, a to wcale nie koniec. Rozbudowa komputera o dodatkowe gigabajty RAM-u staje się więc coraz bardziej opłacalna.

Kupować czy nie

Kupować, jeśli twój komputer to staroć. Większa ilość pamięci pozwoli ci uruchamiać więcej programów jednocześnie bez większych obaw o spadek wydajności komputera. Więcej niż 2 GB RAM przyda ci się też, jeśli pracujesz na maszynie z systemem Windows Vista lub Windows 7. W tym wypadku upgrade z 4 np. do 8 GB nie przyniesie już tak spektakularnej poprawy, jak z 2 do 4 GB, ale rozwiązanie to można potraktować jako inwestycję na przyszłość. Nie było jeszcze wersji Windows, która nie wymagała więcej pamięci operacyjnej niż poprzednik.

Osobna sprawa to zadania takie jak wideo- czy fotoedycja. Tu zawsze im więcej pamięci tym lepiej.

Jak ocenić zapotrzebowanie na pamięć

W oszacowaniu zapotrzebowania na pamięć RAM i możliwości rozbudowy komputera powinna pomóc aplikacja System Scanner firmy Crucial. Narzędzie dostarcza informacji, jakie układy są zainstalowane na płycie głównej i jaką liczbą slotów dysponujesz.

W wypadku laptopów kwestia aktualizacji pamięci RAM jest bardziej skomplikowana i zwykle wymaga wymiany starych modułów na nowe - większość notebooków dysponuje małą liczbą slotów (zwykle dwa i zwykle - oba zajęte). Producentom komputerów przenośnych bardziej opłaca się umieszczać kości RAM parami, niż stosować pojedyncze, ale droższe moduły.

Jak wymienić pamięć RAM