Jeśli telefon, to koniecznie z "cyfrówką"

Sprzedaż telefonów komórkowych z wbudowanymi cyfrowymi aparatami fotograficznymi w Europie gwałtownie wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat - prognozuje firma analityczna Gartner. Eksperci przewidują również, że w tym czasie spadną ceny tych urządzeń.

Z opublikowanego przez Gartnera raportu wynika, że w 2006 r. telefony z "cyfrówkami" stanowić będą 66% wszystkich sprzedawanych komórek - w tym roku ich udział w rynku wyniesie zaledwie 9%.

Analitycy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie takie telefony nie tylko nie staniały, ale wręcz zdrożały - przyczyną były problemy z dostawami odpowiednich wyświetlaczy i chipsetów. Te jednak powinny zostać wkrótce zażegnane i ceny znów powinny zacząć spadać. Redukcje cen będą również stymulowane przez rosnącą popularność takich urządzeń - szczególnie na rynku europejskim.

Co ciekawe, zdaniem analityków Gartnera, coraz większy udział w tym rynku będą mieli azjatyccy producenci telefonów - do tej pory na starym kontynencie niepodzielnie dominowali rodzimi producenci (przede wszystkim Nokia, Sony Ericsson oraz Siemens).