Jest decyzja w sprawie patentu na JPEG

Amerykański Urząd Patentowy zakończył postępowanie w sprawie patentu na kompresję plików graficznych JPEG. W efekcie, unieważnił część zapisów, przychylając się tym samym do wniosku organizacji Public Patent Foundation zajmującej się ograniczaniem nadużywania amerykańskiego prawa patentowego.

Przypomnijmy, że powstała w 1986 r. organizacja JPEG (Joint Photographic Experts Group), która opracowała wydajny sposób kompresji obrazu, postanowiła od samego początku, że będzie on rozpowszechniany za darmo. W tym samym roku jednak dwaj twórcy algorytmu - Wen-Hsiung Chen i Daniel Klenke - złożyli wniosek patentowy. Byli oni pracownikami firmy Compression Labs, którą w 1997 r. kupiła Forgent Networks. Pięć lat później, Forgent rozpoczął akcję przeciwko firmom korzystającym z formatu JPEG. Do kupna licencji udało się zmusić wiele małych firm - jednak płacić nie zgodził się niemal żaden z "gigantów" (w tym Apple, HP, IBM czy Canon). W efekcie firma Forgent Networks złożyła liczne pozwy o odszkodowania (patrz: Forgent Networks: patent na JPEG)

Po trwającym przeszło trzy miesiące postępowaniu, Urząd Patentowy odrzucił 19 z 47 zapisów w patencie firmy Forgent Networks. Co ciekawe, z takiego obrotu sprawy wydają się być zadowoleni wszyscy uczestnicy sporu. Tak przynajmniej twierdzą w swoich oświadczeniach. Przedstawiciele Public Patent Foundation ogłosili, że decyzja jest zgodna z ich żądaniami gdyż uchyla najważniejsze zapisy patentowe. Reprezentanci Forgent Networks odpierają (jednocześnie zapowiadając apelację), iż decyzja jednak podtrzymała legalność większości zapisów.

Z patentem firmy Forgent Networks zapoznać się można na witrynie Amerykańskiego Urzędu Patentowego