Jest już wersja RTM SP1 dla Visty

W Sieci pojawiła się plotka, jakoby Microsoft miał dzisiaj opublikować wersję RTM (Ready To Manufacturing) Service Packa 1 dla Windows Visty. W bieżącym tygodniu oprogramowanie to ma trafić też do partnerów Microsoftu. Bardzo szybko plotka okazała się prawdą.

Z wielokrotnych oświadczeń Microsoftu wiadomo, że po SP1 nie należy spodziewać się wprowadzenia wielu nowych funkcji. Celem zestawu poprawek jest przede wszystkim naprawienie znalezionych błędów i poprawienie działania już istniejących mechanizmów. Microsoft zwróci przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo, zwiększenie wydajności i stabilności systemu. Wraz z SP1 zostanie też zmodyfikowany mechanizm antypiracki Windows Genuine Advantage oraz zostanie poprawiony błąd w oprogramowaniu BIOS, dzięki któremu możliwe było ominięcie aktywacji systemu operacyjnego.

Mimo iż - zdaniem koncernu z Redmond - Vista sprzedaje się dobrze i dotychczas kupiono ponad 100 milionów kopii tego systemu, Microsoft ma nadzieję, że po publikacji gotowego Service Packa 1 jeszcze więcej klientów porzuci Windows XP na rzecz Windows Vista.

Patrz też: Galeria Windows Vista SP1

Aktualizacja: 04 lutego 2008 18:15

Jak podano w oficjalnym blogu systemu Windows Vista, Service Pack 1 (oraz Windows Server 2008) uzyskały właśnie status RTM, "ready-to-manufacture", czyli gotowe do produkcji.

Pakiet SP1 zostanie zintegrowany z systemem operacyjnym, a zatem najdalej za kilka miesięcy znikną z rynku komputery z Vistą bez SP1. Dzisiejsze ogłoszenie dotyczy Service Packa w wersji angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i japońskiej - ma on zostać udostępniony (jako samodzielny plik EXE) najpierw klientom posiadającym licencje zbiorcze, a później wszystkim użytkownikom.

Można się spodziewać, że pobrać będzie go można z witryny Microsoftu na początku marca br., czyli mniej więcej za miesiąc.

Kolejne edycje językowe mają pojawić się wkrótce.