Jest, mamy komputerowy model metabolizmu człowieka!

Wszyscy wiemy, że skonstruowanie kompletnego modelu jakiegokolwiek procesu zachodzącego w żywym organizmie jest zagadnieniem bardzo trudnym. Wszyscy wiemy też, iż takie modele są niezwykle potrzebne.

Naukowcy z University of California (San Diego, USA) chwalą się, że po raz pierwszy w historii ludzkości skonstruowali kompletny, wyczerpujący model metabolizmu człowieka na poziomie cząsteczkowym.

Metabolizm to zbiór reakcji chemicznych, w których substancje odżywcze zamieniane są w energię i budulec wykorzystywany później do konstrukcji ciała, w tym także krążących w nim cząsteczek.

Naukowcy nie skończyli na samych oddziaływaniach chemicznych - znane reakcje połączyli z odpowiadającymi za nie genami. Deklarują też gotowość do zamieszczania uaktualnień odzwierciedlających stan naszej wiedzy.

Dotychczas tak skomplikowanymi modelami dysponowaliśmy jedynie w przypadku prostych organizmów jednokomórkowych, w tym pałeczek okrężnicy.

Potencjał tkwiący w takim osiągnięciu trudno przecenić: dzięki symulacji możliwe będzie wyczerpujące testowanie wpływu nowych leków na nasz organizm, nie wspominając o wpływie chorób na ciało, śledzeniu zmian, jakie one wywołują itp.

Warto zajrzeć: BiGG Database