Jest nowa wersja SDK Androida

Firma Google udostępniła wreszcie oczekiwaną od dawna nową wersję zestawu narzędzi dla programistów, chcących tworzyć aplikacje dla mobilnego systemu Android. W najnowszym wydaniu Android SDK (software development kit) poprawiono wiele drobnych błędów i wprowadzono liczne modyfikacje do interfejsu aplikacji.

Pierwsza wersja SDK pojawił się pod koniec ubiegłego roku - programiści od początku narzekali na liczne błędy i brak reakcji Google'a na nie. Milczenie koncernu w tej kwestii doprowadziło nawet do wysłania do jej kierownictwa petycji, podpisanej przez ponad 200 deweloperów (pisaliśmy o niej w tekście "Google: dziękujemy za petycję, odpowiedzi nie będzie").

Teraz wreszcie udostępniono uaktualnioną wersję SDK - znalazło się w niej kilkaset różnych poprawek oraz usprawnień, a także zestaw nowych gotowych komponentów do wykorzystania (m.in. odtwarzacz audio, przeglądarka grafiki, komunikator czy program do obsługi aparatu fotograficznego).

Przedstawiciele Google poinformowali również, jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał harmonogram prac nad Androidem. Wiadomo już, że we wrześniu może pojawić się kolejne wydanie SDK (o ile okaże się to konieczne), zaś w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku odbędzie się premiera finalnej wersji Androida 1.0 (wraz z nim pojawi się finalne wydanie SDK). W tym samym czasie Google zamierza udostępnić kod źródłowy nowego systemu.

Warto przy okazji odnotować, że amerykańska Federalna Komisja Komunikacji (FCC) wydała właśnie zgodę na wprowadzenie na rynek telefonu HTC Dream - pierwszego urządzenia z Androidem, które ma się pojawić w amerykańskich sklepach. Z dokumentów FCC wynika, że Dream dostępny będzie od połowy listopada.